Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pilnie potrzebna krew. Braki są w całej Polsce

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 listopada 2023 09:34

Pilnie potrzebna krew. Braki są w całej Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Stany magazynowe krwi i jej składników maleją – alarmuje Narodowe Centrum Krwi. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Tam brakuje wszystkich grup. W całej Polsce kończą się natomiast zapasy krwi grupy 0 Rh-.

Z powodu rosnącego zapotrzebowania na krew w szpitalach, a jednocześnie przy malejącej liczbie krwiodawców Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa proszą o zgłaszanie się do placówek służby krwi.

Z danych udostępnionych na portalu krew.info wynika, że w całej Polsce pilnie potrzebna jest krew grupy 0 Rh-. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w kieleckim i szczecińskim oddziale RCKiK. W nich na brakach są wszystkie grupy, poza AB Rh+.

Przypomnijmy, krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i ich oddziałach terenowych. Wykaz RCKiK jest dostępny na TUTAJ. Na stronach internetowych poszczególnych centrów można sprawdzić, jakie grupy krwi są deficytowe na tym terenie.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy powstaje też baza osób gotowych oddać krew. Opracowany został FORMULARZ, który posłuży do skierowania komunikacji bezpośrednio do osób, które zgłoszą chęć oddania krwi, dzięki czemu możliwe będzie racjonalne zarządzanie jej zasobami.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.