Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Płatny test na koronowirusa warunkiem porodu rodzinnego. RPO interweniuje

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 lutego 2021 15:10

Płatny test na koronowirusa warunkiem porodu rodzinnego. RPO interweniuje - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował na swojej stronie, że warunkiem udziału w porodzie rodzinnym w jednym ze szpitali powiatowych jest wykonanie za 100 zł testu na Covid-19. - Ludzie skarżą się na procedury stosowane przy porodach z osobą bliską w stanie epidemii w Szpitalu Powiatowym w J. 18 stycznia 2021 r. wznowił on porody rodzinne. Zgodnie z informacjami placówki „osoba towarzysząca zobowiązania jest do wykonania testu Covid-19 Ag. Badanie można wykonać bezpośrednio przed porodem. Cena ok. 100 zł - informuje Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Pacjenta twierdzi, że jest to niezgodne z wytycznymi krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz krajowego konsultanta w dziedzinie perinatologii, niezgodne z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz ze stanowiskiem Rzecznika Praw Pacjenta.

Zdaniem RPO opracowane przez krajowych konsultantów zalecenia Ministerstwa Zdrowia z 15 lipca 2020 r. nie wspominają o konieczności posiadania wyniku badania na obecność wirusa u osoby bliskiej. Podkreślają, że w Polsce nie ma zakazów porodów rodzinnych, ostateczną decyzję podejmuje kierownik szpitala i wymieniają zalecane wymagania wobec osoby. Nie ma wśród nich wymogu posiadania wyniku badania na obecność koronawirusa.

- Żądanie takiego wyniku budzi także wątpliwości, gdyż zmusza rodzinę do wydatku 100 zł, co może stanowić barierę. Czyni to decyzję władz szpitala przykładem dyskryminacji ekonomicznej oraz wykluczenia możliwości korzystania z praw przez mniej zamożne rodziny - informuje Adam Bofnar.

Źródło: RPO

Tematy

RPO / Adam Bodnar / COVID-19

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także