Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Podwyżki bez ochrony przed inflacją

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2022 00:19

Podwyżki bez ochrony przed inflacją - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zgodnie z rekomendacją Komisji Zdrowia, w czwartek Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Większość sejmowa zagłosowała za odrzuceniem wszystkich 22 poprawek zgłoszonych na etapie prac w Senacie. Za odrzuceniem kluczowych poprawek, podnoszących współczynniki dla wszystkich grup zawodowych – intencja Senatu była taka, by ochronić realną wysokość podwyżek przed inflacją – głosowało 234 posłów, zaś wymagana większość wynosiła 225. Oprócz 226 posłów PiS za odrzuceniem zagłosowało m.in. trzech posłów Pawła Kukiza oraz Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy, które w środę dołączyło do obozu Zjednoczonej Prawicy na zasadach „wspierania rządu”.

Ministerstwo Zdrowia oceniało, że koszt senackich poprawek mógłby wynieść nawet 7 mld zł – a takich pieniędzy na realizację ustawy nie zarezerwowano. Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia ostrzegał publicznie, że jeśli w Sejmie przejdą poprawki Senatu, prezydent może ustawy nie podpisać. Ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy w kształcie uchwalonym przez Sejm – czyli zgodnym z wolą rządu – podpis prezydenta jest więc w praktyce przesądzony.

Planowane od lipca 2022 r. podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą dla lekarzy specjalistów I stopnia – 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł) zaś ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także