Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Minister zdrowia

Polacy w dużej części nie wychodzą z domów. Tymczasem liczba chorych wciąż rośnie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 kwietnia 2020 09:40

Polacy w dużej części nie wychodzą z domów. Tymczasem liczba chorych wciąż rośnie - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Gdy dowiedzieliśmy się o COVID-19, zaczęliśmy szukać masek hepa, kombinezonów po całym świecie -powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Salonie politycznym Trójki" powiedział, że nowe zakażenia koronawirusa pochodzą z wielu źródeł. - Mamy zakażenia domowe, osób które się kontaktowały z osobami zakażonymi z kwarantanny. Część jest w takich miejscach, które są narażone na znacznie wyższe ryzyko zakażenia, czyli szpitale, DPS, jednostki służby zdrowia - powiedział minister. Dodał, że w Lombardii 20 proc. chorych stanowią medycy.

- Staramy się, żeby maksymalnie dużo sprzętu ochronnego docierało nie tylko do szpitali zakaźnych, tak jak na początku, ale do wszystkich. W zeszłym tygodniu rozdysponowano ponad 7 mln maseczek, a w tym tygodniu "idzie kolejna taka partia - powiedział Szumowski. Wyjaśnił, że żaden kraj nie ma takich zasobów, by wytrzymać wiele miesięcy epidemii. Zużycie sprzętu w tym czasie jest tak duże, że trzeba go uzupełniać szybko z miejsc, gdzie trwa produkcja.

- Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawrusem, Polacy w dużej części nie wychodzą z domów. Tymczasem liczba chorych wciąż rośnie - dodał.

Zdaniem Szumowskiego gdyby rząd zwolnił ludzi z obostrzeń na święta, to byłoby nawet do 50 proc. więcej zachorowań. - Wierzę, że ludzie dostrzegają sens tego, co się dzieje - wyjaśnił.

Już w Wielką Sobotę kończą się obowiązujące obostrzenia. - Będziemy komunikować co dalej w najbliższych dniach - zaznaczył Szumowski.

Źródło: Polskie Radio

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Lukjasz-Szumowski-wg_260919-33
9 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także