Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus 2019-nCoV

Polscy studenci, którzy przylecieli z Wuhan, nie są zarażeni

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 26 stycznia 2020 15:21

Polscy studenci, którzy przylecieli z Wuhan, nie są zarażeni - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
– Studentów powracających z Wuhan poddaliśmy obserwacji. Musimy dmuchać na zimne, takie są procedury – poinformował Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Systematycznie rośnie liczba zakażonych wirusem 2019-nCoV oraz liczba zgonów z powodu wywołanej nim pneumonii i niewydolności oddechowej. Wg danych z niedzieli – zachorowało już ponad 2 tys. osób, a 56 zmarło (wszystkie ofiary śmiertelne jak do tej pory w Chinach).

Oprócz kilku krajów azjatyckich, chorych zidentyfikowano też m.in. w USA (5 przypadków), Kanadzie (1), Australii (4) oraz we Francji (3).

Zgodnie z przyjętymi procedurami, wszyscy przylatujący do Polski z Chin i innych krajów Azji wymienionych w Komunikacie GIS nr 5 z 25 stycznia br., poddawani są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia i wypełniają dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych 2 tygodni.

– Na razie w Polsce z całą pewnością nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa – powiedział w Radiu Zet Jarosław Pinkas.

25 stycznia br. powróciła do Polski z Wuhan kolejna grupa (troje) studentów Politechniki Rzeszowskiej (wcześniej do kraju wróciło czterech studiujących tam Polaków). Trójka, która przyleciała w sobotę podróżowała przez Pekin i dalej lotem z Dubaju, gdzie stan ich zdrowia był weryfikowany w momencie wchodzenia na pokład, przez lokalne służby medyczne o czym poinformowane zostały polskie służby. Powtórna weryfikacja stanu zdrowia, zgodnie z przyjętymi procedurami, odbyła się już na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Profilaktycznie cała grupa została skierowana na obserwację w szpitalu specjalistycznym.

– Prawdopodobnie dwójka z nich wyjdzie dzisiaj ze szpitala. Jedną osobę będziemy jeszcze obserwować – informował w niedzielę J. Pinkas, podkreślając, że jest to działanie ostrożnościowe.

Minister Ma Xiaowei (马晓伟), szef chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny, poinformował, że długość okresu inkubacji (od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów) wirusa 2019-nCoV oszacowano na 1–14 dni (średnio 10). Nowy koronawirus jest zakaźny już podczas inkubacji, co różni go od wirusa SARS. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera informacja podana w niedzielę przez burmistrza Wuhan, o tym że przed blokadą miasto zdołało opuścić około 5 milionów osób udających się do rodzin w związku ze świętem Chińskiego Nowego Roku.

Zalecenia GIS dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Źródła: ECDC / GIS / Reuters.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.