Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Tydzień Pacjencki

Polska aplikacja do walki z koronawirusem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 czerwca 2020 13:37

Polska aplikacja do walki z koronawirusem - Obrazek nagłówka
Aplikacja ProteGO Safe powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna.

Korzystanie z aplikacji może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek: powinno z niej korzystać możliwie najwięcej osób. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji zachęca: pobierz i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe. Wszystko w Twoich rękach.
Polska jest jednym z pierwszych krajów, które udostępnia swoim obywatelom takie rozwiązanie. ProteGO Safe to efekt pracy polskich programistów. Aplikacja wykorzystuje też rozwiązanie opracowane przez firmy Google i Apple. Priorytetem są bezpieczeństwo i prywatność.
Aplikacja nie śledzi naszej lokalizacji, nie wie z kim i kiedy się widzieliśmy. Nie ma dostępu do żadnych danych, ani plików, które trzymamy w telefonie. Aby zadbać z nią o swoje, ale i swoich bliskich bezpieczeństwo nie trzeba robić wiele. Wystarczy ją zainstalować i uruchomić.
Aplikacja przede wszystkim monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń (nie użytkowników), w których także zainstalowana jest ProteGO Safe. To urządzenia się komunikują. Użytkownicy mogą nic o sobie nie wiedzieć. Po co monitoruje? Po to, by gdy jeden z użytkowników aplikacji zachoruje na koronawirusa, mógł na telefony innych napotkanych osób wysłać odpowiednie powiadomienie. Nikt nigdy nie dowie się kto zachorował, ani gdzie tę osobę spotkaliśmy.
Zainstalowanie aplikacji nic nie kosztuje. Z zainstalowaniem ProteGO Safe poradzą sobie nawet osoby starsze, czy gorzej radzące sobie z nowymi technologiami.
- Zachowujmy dystans społeczny, tam gdzie trzeba nośmy maseczki, a w telefonie miejmy zainstalowaną aplikację ProteGO Safe – apeluje minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jak zakażony będzie mógł poinformować innych użytkowników aplikacji o swojej chorobie?
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, skontaktuje się z nim pracownik Centrum Kontaktu, który poza informacjami dotyczącymi dalszego postępowania, przekaże mu także numer PIN, który umożliwi przesłanie informacji na urządzenia innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w ostatnich 14 dniach.
WAŻNE! Taka informacja trafi tylko na urządzenia innych użytkowników aplikacji. Jeśli mieliśmy kontakt z tą osobą, a na swoim telefonie nie mamy zainstalowanej aplikacji, nie otrzymamy takiego powiadomienia.
ProteGO Safe powstało na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Aplikacja jest zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej i przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Przeszła niezależne i obiektywne testy bezpieczeństwa. Stale współpracujemy z gronem ekspertów, którzy na każdym etapie prac nad aplikację czuwają nad jej bezpieczeństwem.
- Wierzymy w odpowiedzialność Polaków, którą już wielokrotnie udowodnili. Korzystanie z ProteGo Safe ma sens, może nam skutecznie pomóc. Dlatego zachęcamy Polaków do korzystania z tego rozwiązania. Wszystko w naszych rękach – apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android – aplikację znajdziesz w sklepie Google Play.
Jeśli Twój smartfon to iOS – znajdziesz ją w App Store.
Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziesz na pulpicie smartfonu.
Jak zainstalować aplikację?
Będąc w sklepie (Google Play lub App Store), w polu wyszukiwania wpisz nazwę aplikacji, czyli ProteGO Safe. Po jej wyszukaniu kliknij przycisk „Instaluj”. Aplikacja zainstaluje się na pulpicie Twojego telefonu. Tam ją znajdziesz. Aby ją uruchomić, kliknij w ikonę aplikacji na pulpicie telefonu. System podpowie Ci, co zrobić dalej.
Jeśli chcesz podzielić się swoimi uwagami na temat aplikacji ProteGO Safe, pisz do Fundacji im. Urszuli Jaworskiej na adres: [email protected]
Źródło: Materiał prasowy Ministerstwa Cyfryzacji

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także