Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ponad miliard złotych na program Leki 75+

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 31 sierpnia 2017 09:49

Ponad miliard złotych na program Leki 75+  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował dziś pierwszy rok programu Leki 75+. Zapowiedział również rozwój programu.

Mija rok od uruchomienia programu Leki 75+. Ministerstwo Zdrowia podsumowało dotychczasowe działania programu i zapowiedziało jego stopniowy rozwój.

- Ideą programu było wsparcie seniorów, którzy często ze względów ekonomicznych mieli utrudniony dostęp do leczenia - tłumaczył minister Radziwiłł - Wdrażając program, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym. Osoby chore w podeszłym wieku zyskały dostęp do leków ważnych z punktu widzenia ich zdrowia.

Lista leków dla seniorów

Początkowo na liście znalazły się głównie leki stosowane w nadciśnieniu, chorobach serca, astmie i cukrzycy. Co dwa miesiące lista była poszerzana o kolejne leki. Obecnie zawiera ona 1530 pozycji, które obejmują 113 substancji aktywnych.

Obecnie na liście znajdują się leki dla chorych na cukrzycę – insuliny i analogi insulinowe, dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi – leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie oraz leki stosowane w powszechnych chorobach takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Finansowanie

Środki na finansowanie projektu pochodzą z budżetu państwa.

- 564 miliony 400 tysięcy złotych to budżet przeznaczony na program leki 75+ w 2017 roku. Z kolei na przyszły rok, już zarezerwowano na ten cel ponad 640 milionów złotych – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister Marcin Czech, odpowiedzialny w resorcie zdrowia za politykę lekową - Mogę zapewnić, że nikt nie zamierza się z tego programu wycofywać, a już dziś wiemy, że jesteśmy w stanie tej licznej i potrzebującej grupie osób, chorujących na wiele schorzeń, pomóc- dodaje.

- W kolejnych latach ta kwota będzie wzrastać. Szacujemy, że w 2025 r. będzie to 1 miliard 203 miliony złotych – zapowiedział z kolei minister Konstanty Radziwiłł.

Statystyki na rocznicę

15 000 000 – tyle recept z kodem „S” zostało zrealizowanych w ciągu pierwszego roku realizacji programu.

2 200 000 – tyle pacjentów skorzystało z programu. Większość z nich cyklicznie wykupuje potrzebne leki po niskich cenach. To nasz największy sukces – to jest konkretna grupa osób, którzy – realizując recepty – nie muszą się martwić, czy stać ich na leczenie.

40 milionów – tyle opakowań leków wydano w ciągu roku realizacji programu.

1530 – tyle pozycji znajduje się na liście leków 75+ (113 substancje czynne).

Źródło: MZ

Zobacz także