Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PPOZ: Podstawowa opieka zdrowotna bez rozbudowanej księgowości!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 sierpnia 2019 10:17

PPOZ: Podstawowa opieka zdrowotna bez rozbudowanej księgowości! - Obrazek nagłówka

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji odstąpił od nakładania na lekarzy udzielających ambulatoryjnych świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku stosowania tzw. standardu rachunku kosztów. Tym samym uwzględnił postulaty świadczeniodawców skupionych w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia, w ocenie których prowadzenie rozbudowanej księgowości w placówkach poz byłoby czasochłonne i kosztowne.

W związku z pojawiającymi się od kilku miesięcy informacjami, iż od początku 2020 roku podmioty podstawowej opieki zdrowotnej będą musiały stosować tzw. standard rachunku kosztów, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o podjęcie pilnych działań mających na celu nowelizację art. 31lc ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Temat był także dyskutowany podczas spotkań w Ministerstwie Zdrowia.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwracało uwagę, iż obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie standardu rachunku kosztów wymaga od świadczeniodawców prowadzenia niezwykle rozbudowanej rachunkowości, która nie jest możliwa bez specjalistycznej wiedzy księgowej: „ - Objęcie wszystkich świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ obowiązkiem prowadzenia takiej rachunkowości spowoduje konieczność ponoszenia kosztów zaawansowanej obsługi księgowej, albo – jeśli ta okaże się zbyt droga – zmusi lekarzy do samodzielnego zdobycia wiedzy i dokonywania czynności w tym zakresie, co odbije się na czasie, jaki lekarze będą mogli poświęcić swoim pacjentom” – podkreślali świadczeniodawcy PPOZ w piśmie do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W ocenie PPOZ - prowadzenie rozbudowanej księgowości (która w tej chwili jest obowiązkiem dużych podmiotów udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych) skomplikuje pracę podmiotom udzielającym wyłącznie świadczeń ambulatoryjnych w relatywnie niewielkim zakresie! Co więcej - w związku z brakiem możliwości wdrożenia omawianych obowiązków księgowych wielu świadczeniodawców będących członkami PPOZ zapowiedziało ewentualność rezygnacji z udzielania świadczeń w oparciu o umowę z NFZ.

W odpowiedzi na pismo PPOZ - Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, poinformował, iż postulaty PPOZ zostały wzięte pod uwagę, a dokonana analiza podmiotów, dla których prowadzenie pełnej księgowości byłoby problematyczne, a wręcz niemożliwe z przyczyn obiektywnych, stała się podstawą do wystąpienia do ministra zdrowia o dokonanie zmian w zakresie art. 31Ic ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ostatecznie w projekcie ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, dokonano zmiany zapisów art. 31Ic ustawy o świadczeniach, dodając ust. 8, według którego z obowiązku stosowania standardu rachunków kosztów wykluczone zostały podmioty: nie prowadzące pełnej księgowości, udzielające świadczeń wyłącznie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz podmioty realizujące czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne.

2 sierpnia br. Senat RP przyjął ustawę bez poprawek i 5 sierpnia została ona przekazana do podpisu Prezydenta RP. Po zakończeniu procesu legislacyjnego, wspomniane przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.