Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prezes NRL: Zdrowiem Polaków żongluje się w celu gaszenia pożarów gospodarczych kraju

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 listopada 2022 11:40

Prezes NRL: Zdrowiem Polaków żongluje się w celu gaszenia pożarów gospodarczych kraju - Obrazek nagłówka
nil
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko, w którym ocenia, że przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie gwarantując tym samym adekwatnego zwiększenia budżetu NFZ, jest manewrem narażającym zdrowie i życie pacjentów oraz pchającym publiczną ochronę zdrowia w kierunku dalszej zapaści.

W stanowisku wskazano zagrożenia wynikające z zapisów w uchwalonym przez Sejm projekcie oraz zwrócono uwagę na sam tryb prac nad projektem. Obok zastrzeżeń do ogólnego kształtu regulacji, zwrócono uwagę, że pojawił się zapis dot. zwolnienia z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego lekarzy, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów z części pisemnej. To akurat jest zgodne z postulatem samorządu lekarskiego, w sprawie realizacji którego prezes NRL Łukasz Jankowski podejmował bezpośrednie działania.

- Projekt od samego początku budzi mnóstwo zastrzeżeń i obaw. Można wnioskować, że zdrowiem Polaków żongluje się w celu gaszenia pożarów gospodarczych kraju. Nie tak to powinno wyglądać. Wokół systemu ochrony zdrowia powinno budować się zaufanie, a kolejnymi ruchami rządzących jest ono jeszcze bardziej nadwyrężane. Owszem, dla lekarzy zwolnienie z ustnej części PES w przypadku uzyskania co najmniej 75% punktów z części pisemnej to dobry, postulowany przez nas kierunek. Jednak jest to jedynie mały pozytywny akcent na tle szkodliwych uchwalonych zmian – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także