Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Producent tej szczepionki może wreszcie odetchnąć z ulgą?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 września 2021 12:12

Producent tej szczepionki może wreszcie odetchnąć z ulgą? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Producent leków, AstraZeneca i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie dostarczenia przez producenta dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19, kończąc tym samym trwające już jakiś czas nieporozumienie.

Problemy dotyczące dostawy szczepionek wprowadził Unię Europejską w kryzys na początku tego roku, kiedy liczne państwa pod presją czasu, kierowane chęcią przyspieszenia szczepień, walczyły o jak największe zapasy zatwierdzonych preparatów do walki z pandemią. Sytuacja była na tyle trudna, że spowodowało także kryzys public relations w AstraZeneca, kierowanej przez Pascala Soriota. Od tego czasu Bruksela zmniejszyła swoją zależność od anglo-szwedzkiego producenta, dostarczając krajom szczepionki głównie od Pfizer/BioNTech Moderny i Johnson & Johnson.

Zgodnie z piątkowym porozumieniem AstraZeneca zobowiązała się dostarczyć 60 milionów dawek szczepionki Vaxzevria do końca trzeciego kwartału tego roku, 75 milionów do końca czwartego kwartału i 65 milionów do końca pierwszego kwartału 2022 roku.

W kwietniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy na dostawę szczepionek COVID-19 oraz za brak wiarygodnego planu zapewnienia terminowych dostaw.

Organ wykonawczy UE poinformował, że zgodnie z nową umową państwa członkowskie będą miały zapewniony regularny harmonogram dostaw, a w przypadku opóźnień w dosawach będą stosowane rabaty.

„Istnieją znaczne różnice w wskaźnikach szczepień między naszymi państwami członkowskimi, a ciągłość w dostępności szczepionek, w tym szczepionek AstraZeneca, pozostaje kluczowa” – powiedziała komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides. „Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć wspólne porozumienie, które pozwala nam iść naprzód i współpracować z Komisją Europejską, aby pomóc przezwyciężyć pandemię.” – skomentował sytuację Ruud Dobber, dyrektor wykonawczy AstraZeneca.

Komisja Europejska poinformowała w tym tygodniu, że 70 procent dorosłej populacji Unii Europejskiej zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, osiągając cel wyznaczony na początku roku. Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, do krajów członkowskich UE rozesłano do tej pory około 92 miliony dawek szczepionki AstraZeneca. To o 437 milionów dawek mniej dostarczonych przez Pfizer/BioNTech.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także