Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży wydłużony i z większym finansowaniem

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 25 października 2023 11:30

Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży wydłużony i z większym finansowaniem - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023”, przedłożoną przez ministra zdrowia.

Rząd chce wydłużyć program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży do końca 2024 r. Na realizację programu przeznaczone zostaną także dodatkowe pieniądze – budżet na ten cel zwiększy się z 80 do 90 mln zł. Dzięki rozwiązaniu, wyłonione w drodze konkursu podmioty lecznicze będą mogły w pełni wykorzystać środki przeznaczone na poprawę opieki psychiatrycznej.

Psychiatria dziecięca jest dziedziną priorytetową, dlatego sytuacja w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest stale monitorowana pod kątem liczby pacjentów, dostępności oraz jakości udzielanych świadczeń. Obecnie obserwuje się pogłębienie istniejących kryzysów psychicznych wśród młodzieży, a co za tym idzie także wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają wsparcia specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego.

Najważniejsze rozwiązania

  • Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży zostanie wydłużony do końca 2024 r.
    - Dzięki temu, możliwe będzie przyznanie pomocy  na przeprowadzenie inwestycji w podmiotach leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej związaną z opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, realizowanych w warunkach stacjonarnych.
    - Chodzi także o konieczność poprawy warunków funkcjonowania i infrastruktury oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.
    - Aktualnie, do realizacji programu zakwalifikowało się 26 podmiotów leczniczych.
  • Na realizację programu przeznaczone zostanie dodatkowe 10 mln zł (budżet programu zwiększy się z 80 do 90 mln zł).

Źródło: KPRM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także