Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 czerwca 2023 09:21

Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rząd zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Chodzi o tzw. „dużą nowelizację ustawy refundacyjnej”. Rada Ministrów pochyli się też nad rozszerzeniem dostępności darmowych leków o dwie grupy pacjentów: osoby po 65. roku życia oraz dzieci.

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, projekt obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo. Projekt ma być odpowiedzią na wnioski kierowane do ministra zdrowia od przedsiębiorców obecnych na rynku farmaceutycznym, pacjentów i innych grup społecznych, na których funkcjonowanie wpływają przepisy ustawy z 2011 r.

Regulacja to także odpowiedź na postulaty dotyczące wprowadzenia mechanizmów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego Polski. Nowelizacja ma też na celu uregulowanie na nowo zasad prowadzenia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy oraz przepisów dotyczących elektronizacji importu produktów leczniczych.

Projekt zawiera także m.in. zmiany dotyczące wysokości marż aptek i hurtowni na leki refundowane oraz rozwiązania związane z uszczelnieniem „apteki dla aptekarza”.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także