Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Recepty na środki odurzające i psychotropowe na nowych zasadach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 listopada 2023 12:19

Recepty na środki odurzające i psychotropowe na nowych zasadach - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Od listopada weszły w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania recept na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe. Nie można ich już wystawiać w formie papierowej.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, od listopada recepty na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe są dostępne tylko w formie elektronicznej. Oznacza to, że recepty papierowe wydane po tej dacie nie będą mogły być realizowane. Z kolei te, które wypisane zostały wcześniej będzie można zrealizować tylko do końca miesiąca.

„Należy mieć na uwadze, że termin realizacji recept na lek zawierający wszelkie środki odurzające lub substancje psychotropowe, na preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1, niezależnie od postaci tych recept (papierowej albo elektronicznej) wynosi bezwarunkowo 30 dni od dnia wystawienia recepty.

Tym samym recepta w postaci papierowej, na której przepisano tego rodzaju lek, wystawiona np. 20 października 2023 r., wobec zmian, które wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2023 r., będzie mogła zostać skutecznie zrealizowana, przy czym nie później, niż 19 listopada 2023 r.”, czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także