Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rosyjski Sputnik V zaskakująco skuteczny w walce z mutacją Delta

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 sierpnia 2021 10:59

Rosyjski Sputnik V zaskakująco skuteczny w walce z mutacją Delta - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rosyjska szczepionka przeciw COVID-19, Sputnik V, w ok. 83 proc. skutecznie zwalcza zakażenie wywołane wariantem Delta. Taką informację podał minister zdrowia, Michaił Muraszko.

Za wzrost nowych przypadków zakażeń koronawirusem w czerwcu i lipcu w Rosji, jak wskazują eksperci, odpowiada wariant Delta, ale też niechęć Rosjan do szczepień. Obecnie w Rosji w pełni zaszczepionych mieszkańców jest 27,7 milionów.

Jeszcze dwa miesiące temu twórcy Sputnika twierdzili, że szczepionka była skuteczna w 90 proc. Dziś najnowsze wyniki pokazują w tej kwestii nieznaczny spadek. Jednak trzeba przyznać, że taki wynik, zwłaszcza w kontekście niebezpiecznego nowego wariantu wirusa, jest imponujący.

Alexander Gintsburg, dyrektor Instytutu Gamaleya, który opracował szczepionkę, powiedział w wywiadzie dla gazety Izvestia, że ​​Sputnik V jest bezpieczny i skuteczny przeciwko wszystkim szczepom koronawirusa. Rosja, której populacja wynosi około 144 milionów, zatwierdziła cztery produkowane w kraju szczepionki. Od początku pandemii odnotował prawie 6,5 miliona infekcji.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także