Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rozpoczęły się badania kliniczne szczepionki skojarzonej przeciw grypie i Covid-19

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 listopada 2022 12:31

Rozpoczęły się badania kliniczne szczepionki skojarzonej przeciw grypie i Covid-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Pfizer i BioNTech rozpoczynają I fazę badań dotyczących szczepionki skojarzonej opartej na mRNA i chroniącej przed grypą i COVID-19. Dawkę szczepionki podano już pierwszemu uczestnikowi w USA. Badanie ma ocenić bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność preparatu.

Kandydat na szczepionkę łączy czterowalentną szczepionkę przeciw grypie opartą na mRNA firmy Pfizer, która obecnie znajduje się w badaniach klinicznych III fazy oraz dwuwalentną szczepionkę przeciw COVID-19, chroniącą przed wariantem Omikron.

– Elastyczność i szybkość produkcji technologii mRNA wykazały, że jest ona dobrze dostosowana do innych chorób układu oddechowego. Szczepionka skojarzona może uprościć praktyki szczepień przeciwko tym dwóm patogenom układu oddechowego, potencjalnie prowadząc do lepszego przyjmowania szczepionek na obie choroby – powiedział dr Annaliesa Anderson, wiceprezes i dyrektor naukowy ds. badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

Badanie jest prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Ma być nim objętych 180 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 64 lat. Okres obserwacji dla każdego uczestnika wyniesie łącznie sześć miesięcy.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.