Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rozporządzenie MZ ws. wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 sierpnia 2020 12:02

Rozporządzenie MZ ws. wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju - Obrazek nagłówka
Pixabay
RCL opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju.

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 42d ust. 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398 i …), zwanej dalej „ustawą o świadczeniach”, zgodnie z którym minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze
rozporządzenia wzór wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju.

Projektowane rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju (Dz. U. poz. 1538). Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmian wprowadzonych w ustawie o świadczeniach na mocy ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz. U. …), polegających przede wszystkim na zmianie organu właściwego do rozpatrzenia wniosku o zwrot kosztów. W miejsce dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wskazany został prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto wprowadzono możliwość składania wniosków w postaci elektronicznej, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Nowy wzór wniosku, stanowiący załącznik do rozporządzenia, został odpowiednio dostosowany do powyższych zmian w ustawie o świadczeniach. Dodatkowo dostosowano tytuł wniosku do aktualnego brzmienia art. 42b ust. 1 ustawy o świadczeniach, przez dodanie państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. poz. 1461), w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym. Ze względu na potrzebę pilnego wprowadzenia ww. rozwiązań, planuje się wejście w życie
przedmiotowej regulacji z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co jest uzasadnione potrzebą jak najszybszego dostosowania przepisów wykonawczych do zmienionych przepisów ustawy o świadczeniach.

Projektowane rozporządzenie nie będzie miało wpływu na mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Projekt nie wymaga przedstawienia organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia.

Projektowane rozporządzenie nie zawiera przepisów technicznych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597) i w związku z tym nie podlega notyfikacji.

Nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektowanego rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.

Źródło: RCL

Tematy

RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także