Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

RPP ws. ostatniego pożegnania z członkiem rodziny przebywającym w szpitalu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 maja 2020 08:55

RPP ws. ostatniego pożegnania z członkiem rodziny przebywającym w szpitalu - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Rzecznik Praw Pacjenta w związku z sygnałami od rodzin pacjentów dotyczących uniemożliwienia im ostatniego pożegnania z członkiem rodziny albo zakazem stawiennictwa w szpitalu celem identyfikacji zwłok, wystąpił do dyrektorów podmiotów medycznych o respektowanie prawa pacjenta do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.

Zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta kierownik podmiotu leczniczego może – ze względu na zagrożenie epidemiczne – ograniczyć prawa pacjenta w pewnym zakresie. Ograniczenia muszą być uzasadnione oraz proporcjonalne, uwzględniające indywidualną sytuację panującą w danym podmiocie. Jednak korzystanie z praw pacjenta nie może zostać całkowicie wyłączone.

Chciałbym jednak w tym miejscu przypomnieć, iż obecnie, zgodnie z ostatnimi decyzjami organów odpowiedzialnych za prowadzenie polityki ochrony zdrowia publicznego, stopniowo zostaje przywrócony dostęp do wielu aspektów życia publicznego. Powyższe jest poparte stałą analizą danych epidemiologicznych. Z tych względów proszę o rozważenie, czy przyjęte przez wielu z Państwa odgórne ograniczenia praw pacjentów u których nie występuje podejrzenie zachorowania na COVID-19, również nie powinny ulec złagodzeniu, w celu dostosowania ich do aktualnej sytuacji życia publicznego – apeluje Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, uniemożliwienie ostatniego pożegnania pacjenta z rodziną, w przypadku gdy przyczyna śmierci pozostawała bez związku z COVID-19, a podmiot leczniczy nie był tzw. szpitalem zakaźnym jednoimiennym mogą usprawiedliwiać jedynie wyjątkowe okoliczności epidemiologiczne.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Polska
29 maja 2024
prezydent Andrzej Duda
29 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
Zrzut ekranu 2024-04-3 o 12.06.26

Osteoporoza zabija

4 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024