Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Samorząd lekarski apeluje do MZ o wznowienie szczepień personelu medycznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 stycznia 2021 14:53

Samorząd lekarski apeluje do MZ o wznowienie szczepień personelu medycznego  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 19 stycznia 2021 r. przyjęło apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 19 stycznia 2021 roku do ministra zdrowia. Poniżej zamieszczamy jego treść.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o natychmiastowe wznowienie szczepień personelu medycznego przeciwko COVID-19. Zaszczepienie personelu medycznego wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną tych podmiotów czy rodzaj wykonywanych przez ten personel czynności, jest warunkiem niezbędnym dla istotnego zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów, nie tylko chorych na COVID-19.

Zaprzestanie szczepień personelu medycznego, który nie został w całości zaszczepiony i rozpoczęcie szczepień innych uprawnionych doprowadzi do sytuacji, w której system opieki zdrowotnej nie będzie dysponował zdrowym i bezpiecznym personelem i tym samym nie będzie mógł zapewnić opieki zdrowotnej pacjentom. Personel medyczny, pracujący z chorymi, jest szczególnie narażony na zakażenie. Co więcej, w przypadku zakażenia pracownik medyczny może w sposób bardzo łatwy przenieść zakażenie na dużą liczbę pacjentów. Niezaszczepienie całego personelu medycznego stanowi zatem realne i poważne zagrożenie życia i zdrowia nie tylko tego personelu, ale również pacjentów pozostających pod jego opieką.

Zaszczepienie całego personelu medycznego jest warunkiem niezbędnym do przywrócenia normalności w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia".

Źródło: NIL

Tematy

szczepienia / nil / COVID-19

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.