Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Samorząd lekarski apeluje o analizę kontroli refundacji mlek modyfikowanych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 lutego 2023 08:25

Samorząd lekarski apeluje o analizę kontroli refundacji mlek modyfikowanych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministerstwa Zdrowia oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia o analizę, w oparciu o wskazania medyczne, przeprowadzonych przez NFZ kontroli refundacji preparatu mlekozastępczego dla niemowląt. Przypomnijmy, kontrole poskutkowały nałożeniem na lekarzy kar w łącznej kwocie ponad 5,3 mln zł.

„Mając na względzie istnienie wskazań medycznych co do ordynowania preparatu mlekozastępczego, proponujemy stworzenie zespołu złożonego z przedstawicieli samorządu lekarskiego i konsultantów krajowych w dziedzinach alergologii, pediatrii i gastroenterologii dziecięcej. Zespół taki byłby wsparciem dla NFZ w merytorycznej ocenie postępowania lekarskiego w procesie kontroli refundacji, co pozwoliłoby także na zindywidualizowanie oceny zasadności postępowania lekarza w zakresie przepisywania preparatu”, wskazuje prezydium NRL.

Jak dodają lekarze, konsultant krajowa w dziedzinie alergologii prof. Karina Jahnz-Różyk, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska i konsultant krajowa w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska wyraziły wstępną akceptację i poparcie dla pomysłu powołania takiego zespołu.

Samorząd lekarski stoi na stanowisku, że lekarze, którzy postępowali zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i mieli na względzie dobro pacjenta, nie powinni być obciążani karami administracyjnymi.

W latach 2021-2022 NFZ przeprowadził niemal 1,7 tys. kontroli w zakresie ordynacji mleka Neocate LCP (sięgając wstecz do 2014 roku), które to kontrole skutkowały nałożeniem na świadczeniodawców kar umownych w kwocie ponad 5,3 mln zł. Kary najczęściej nakładano na te placówki, które zapisywały mleko Neocate LCP dzieciom powyżej 1. roku życia. NFZ argumentowało bowiem, że choć zgodnie z obwieszczeniem refundacyjnym ministra zdrowia wszystkie mleka marki Neocate są refundowane w ciężkiej alergii na białka mleka krowiego oraz złożonej nietolerancji białek pokarmowych, to mleko Neocate LCP refundowane jest tylko u niemowląt, u starszych zaś dzieci refundacją objęty jest produkt Neocate Junior.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także