Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sasin: Śląsk jest najbezpieczniejszym miejscem w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 czerwca 2020 12:39

Sasin: Śląsk jest najbezpieczniejszym miejscem w Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. Agencja Gazeta

W piątek odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek opowiedzieli o sytuacji epidemicznej w kopalniach.

Jak informuje Polsat News wicepremier wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim stwierdzili, że pozytywne wyniki testów były spowodowane dużą liczbą przeprowadzanych wymazów.

- Możemy powiedzieć, że Śląsk jest tym miejscem w Polsce, które jest najbezpieczniejsze. Mieszkańcy żadnego regionu nie zostali tak kompleksowo przebadani, jak mieszkańcy Śląska - powiedział Jacek Sasin.

- Sytuacja na Śląsku została ustabilizowana. Główne ogniska zarażeń, które miały miejsce w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały wyizolowane, zostały opanowane i kopalnie po zakończeniu okresu ograniczenia wydobycia będą mogły bezpiecznie wrócić do pracy - powiedział Jacek Sasin.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy znacząco mniejszą liczbę osób zarażonych na Śląsku. Od środy, kiedy zostały zaraportowane wyniki badań przesiewowych, które były prowadzone w ostatnim czasie, mamy bardzo wyraźny spadek liczby osób zarażonych. Z ponad 200 osób dotychczas do poniżej 100 wczoraj i dzisiaj. Jest to trend, który – jesteśmy o tym przekonani - będzie się utrzymywał - dodał.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nawiązał do piątkowych wyników zakażeń z powodu koronawirusa. - Jeżeli popatrzymy na piątkowe wyniki zakażeń koronawirusem w Polsce, to jest ich około 350 w tym 91 przypadków ze Śląska. Ale pamiętajmy, że 40 kilka osób, jest z tych jeszcze przesiewów górników, przesiewów ich rodzin - powiedział.

- Oznacza to, że "gdybyśmy nie patrzyli na te przesiewy, które robimy aktywnie, trochę na wyrost niż zaleca to WHO, niż robią to kraje w Europie, to mielibyśmy 50 kilka nowych zakażeń na Śląsku. To oznacza, że jest to mniej niż w woj. mazowieckim, mniej niż w woj. łódzkim. Czyli Śląsk tak naprawdę nie odbiega w żaden sposób od tych ilości zakażeń, poza tymi dużymi ogniskami - dodał.

Źródło: Polsat News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.