Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Skala zakażeń w Polsce może być kilkukrotnie większa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 września 2020 13:16

Skala zakażeń w Polsce może być kilkukrotnie większa - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

W czwartek padł rekord zakażeń koronawirusem. MZ poinformowało na Twitterze o 1136 nowych i potwierdzonych przypadkach zachorowań z województw: małopolskiego (183), mazowieckiego (149), pomorskiego (143), śląskiego (110), łódzkiego (84), wielkopolskiego (84), podkarpackiego (62), dolnośląskiego (58), lubelskiego (58), kujawsko-pomorskiego (41), podlaskiego (38), świętokrzyskiego (36), zachodniopomorskiego (28), warmińsko-mazurskiego (23), lubuskiego (20), opolskiego (19).

O ocenę sytuacji epidemiologicznej w kraju poprosiliśmy dr Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nie ma nic dziwnego we wzroście zakażeń koronawirusem. Z upływem czasu liczba zakażeń może rosnąć. Nie jestem takim pesymistą jak prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który powiedział, że jeśli liczba zakażeń w Polsce przekroczy 1000 to będzie dramat. Trzeba zachować ostrożność. Jeśli zacznie nakładać się na te zakażenia sezon grypowy, to może być duże obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Należy przeprowadzić dokładną analizę epidemiologiczną, aby poznać powód wzrostu zakażeń. Może być to związane z miejscami pracy, organizowaniem wesel, imprezami masowymi czy powrotem dzieci do szkół - powiedział Dzieciątkowski. - Od trzech tygodni testujemy pacjentów objawowych. W związku z tym obecny system pomija osoby skąpo objawowe czy bezobjawowe. Można zatem przypuszczać, iż skala zakażeń w Polsce jest kilkukrotnie większa. Jest to zgodne z trendami, które obserwuje się w całej Europie - dodał.

Zdaniem wirusologa należy unikać skupisk ludzi i przestrzegać zasad higieny.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także