Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Anna Plucik-Mrożek

Spacer poprawia nam jakość życia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 września 2018 12:07

Spacer poprawia nam jakość życia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
- Aktywne spędzanie czasu sprawia, że np. ryzyko zawału zmniejsza się o 30 procent, zaś ryzyko zachorowania na raka piersi o 25 procent - powiedziała Medexpressowi Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych.

Martyna Chmielewska: Jak ważna jest rola ruchu w leczeniu chorób przewlekłych?

Anna Plucik-Mrożek: Jest mnóstwo badań, które mówią o tym, że odpowiednio zaplanowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Aktywne spędzanie czasu sprawia, że np. ryzyko zawału zmniejsza się o 30 procent, zaś ryzyko zachorowania na raka piersi o 25 procent. To jedna strona medalu. Przykładowo ciśnienie tętnicze w wyniku odpowiednio prowadzonej aktywności fizycznej spada mniej więcej o 10 milimetrów słupa rtęci. Jeśli mamy pacjenta z ograniczonym ciśnieniem czyli takim, które powinniśmy już zacząć leczyć (np. 140/90), to przy odpowiednio zaaplikowanej aktywności fizycznej możemy uniknąć tego procesu. To samo dotyczy stanu przedcukrzycowgo. Skuteczność diety i aktywności fizycznej jest oceniana w niektórych badaniach nawet na 98 procent.

M.Ch.: Czy może Pani opowiedzieć o przykładach z życia wziętych, kiedy choremu dzięki aktywności fizycznej poprawił się stan zdrowia?

A.P-M.: Tak. Znam kilka takich przykładów. Zajmowałam się np. pacjentem, który był otyły z zespołem metabolicznym, nietolerancją glukozy, lekkim nadciśnieniem. W tej chwili bierze udział w maratonach, jeździ na rowerze, nie bierze leków na nadciśnienie ani na cukrzycę. No i przede wszystkim nie jest otyły.

M.Ch.: Kobiety czy mężczyźni są bardziej aktywni fizycznie?

A.P-M.: W Polsce kobiety są mniej aktywne fizycznie od mężczyzn. Może wynika to z tego, że kobiety rodzinę stawiają na pierwszym miejscu. Dopiero później myślą o sobie. Myślę, że mężczyźni są dużo bardziej konsekwentni. Jeżeli już zaczną ćwiczyć, to prowadzą trening.

M.Ch.: W jaki sposób chciałaby Pani zachęcić osoby z chorobą przewlekłą do aktywności fizycznej?

A.P-M.: Osoby mające problem z kręgosłupem często biorą tabletki. Wtedy ból na jakiś czas znika. Niestety jeśli nie mamy mocnych mięśni przykręgosłupowych, to ten ból wróci. Dzięki aktywności ruchowej poprawia się jakość życia. Poprawia się nam nastrój. Zapraszam na spacer po zdrowie. 29 września w ramach narodowego programu zdrowia odbędzie się on w 10 miastach w Polsce. Chcemy w ten sposób pokazać, że spacer poprawia nam jakość życia.

Tematy

spacer

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.