Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Świat nauki stracił wybitną badaczkę HIV

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 kwietnia 2020 10:34

Świat nauki stracił wybitną badaczkę HIV  - Obrazek nagłówka
Gita Ramjee
Gita Ramjee, światowej sławy południowoafrykańska ekspertka w dziedzinie leczenia HIV, zmarła w wyniku powikłań związanych z COVID-19.

Ramjee poświęciła wiele lat życia na znalezienie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się HIV wśród kobiet. Szef UNAIDS (ONZ), Winnie Byanyima, powiedział, że śmierć profesor Ramjee jest ogromną stratą zwłaszcza teraz, kiedy świat jej najbardziej potrzebuje.

Republika Południowej Afryki ma największą liczbę osób żyjących z HIV na świecie. Panująca epidemia koronawirusa znacząco komplikuje ich sytuację. Kraj rozpoczął trzytygodniową blokadę w ramach działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Wiceprezydent David Mabuza powiedział, że światowa ochrona zdrowia straciła swojego mistrza w walce z epidemią HIV, jak na ironię losu, z powodu globalnej pandemii.

Profesor Ramjee pracowała jako dyrektor naukowy w Aurum Institute. Była związana z University of Washington i University of Cape Town. Dwa lata temu otrzymała nagrodę Outstanding Female Scientist Award od European Development Clinical Trials Partnerships.
Badaczka zachorowała w połowie marca po powrocie z Wielkiej Brytanii, gdzie brała udział w sympozjum w London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Źródło: BBC

Zobacz także