Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepionka Moderna najlepsza na wariant Delta?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 sierpnia 2021 14:40

Szczepionka Moderna najlepsza na wariant Delta? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Szczepionka mRNA firmy Pfizer/BioNTech może być mniej skuteczna niż szczepionka Moderna w przypadku mutacji Delta – takie konkluzje łączą dwa ostatnio opublikowane raporty w serwisie medRxiv, gdzie umieszczane są wstępne sprawozdania z prac naukowych.

Nie jest to więc jeszcze sprawdzona informacja, ale niewątpliwie warto się jej przyjrzeć, chociażby dlatego, że w badaniu zorganizowanym przez sieć Mayo Clinic Health System wzięło udział ponad 50 000 pacjentów.

Naukowcy odkryli, że skuteczność szczepionki Moderna przeciwko infekcji koronawirusa spadła w lipcu do 76 proc. – kiedy dominował wariant Delta – z 86 proc. (taki pułap skuteczności osiągnęła na początku 2021 roku). W tym samym okresie skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech spadła z 76 proc. do 42 proc. „Chociaż obie szczepionki nadal są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji z powodu COVID-19, podanie dodatkowego zastrzyku z Moderny może być wkrótce konieczne dla każdego, kto otrzymał szczepionki Pfizera lub Moderna na początku tego roku” -powiedział doktor Venky Soundararajan z firmy analitycznej z Massachusetts, który kierował badaniem.

Z kolejnego badania, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Lunenfeld-Tanenbaum w Toronto wynika, że pensjonariusze domów opieki w Ontario wytworzyli silniejszą odpowiedź immunologiczną – szczególnie na nowe niepokojące warianty – właśnie po szczepionce Moderna. Poproszony o komentarz do obydwu raportów rzecznik firmy Pfizer potwierdził, że eksperci nadal stoją na stanowisku, że może być konieczne podanie trzeciej dawki przypominającej w ciągu od 6 do 12 miesięcy po pełnym szczepieniu, aby utrzymać najwyższy poziom ochrony.

Nowe dane sugerują, że osoby, które otrzymały drugą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech pięć lub więcej miesięcy temu, mają większe szanse na pozytywny wynik testu na COVID-19 niż osoby, które zostały w pełni zaszczepione mniej niż pięć miesięcy temu. Naukowcy przebadali prawie 34 000 w pełni zaszczepionych dorosłych w Izraelu, którzy zostali przetestowani, aby sprawdzić, czy zostali zakażeni nowym wirusem. Wyników pozytywnych było 1,8 proc. Wśród pacjentów w wieku powyżej 60. roku życia prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa było prawie trzykrotnie wyższe, jeśli od podania drugiej dawki minęło co najmniej 146 dni.

Badania w tej sprawie będą kontynuowane.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.