Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepionka Pfizera bezpieczna dla dzieci?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 września 2021 14:19

Szczepionka Pfizera bezpieczna dla dzieci? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Według najnowszych badań firmy Pfizer mniejsza dawka ich preparatu jest bezpieczna dla osób w wieku od 5 do 11 lat i wytwarza tak samo wysokie poziomy przeciwciał jak u dorosłych. Firma będzie się teraz ubiegać o jak najszybszą zgodę administracji na rozpoczęcie szczepień wśród dzieci.

Coraz częstsze zachorowania wśród dzieci

Chociaż COVID-19 od początku pandemii rzadko kiedy był przyczyną hospitalizacji u dzieci, to statystyki zachorowań systematycznie się zwiększają. Według statystyk w ciągu ostatniego tygodnia zgłoszono ponad 243 tys. przypadki zarażenia wśród dzieci, co jest drugim co do wielkości wynikiem od wybuchu pandemii. Stanowiły prawie 30 procent wszystkich nowych przypadków, co może wskazywać, że nowe warianty koronawirusa mogą być bardziej niebezpieczne również w tych grupach wiekowych.

- Od lipca liczba pediatrycznych przypadków COVID-19 wzrosła w USA o około 240% . Te wyniki badań stanowią mocną podstawę do ubiegania się o zezwolenie na naszą szczepionkę dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat i planujemy w trybie pilnym przedłożyć je FDA i innym organom regulacyjnym – powiedział Albert Bourli, dyrektor generalny firmy Pfizer.

Chociaż zakażenie COVID-19 rzadko jest zagrożeniem dla życia tak młodych osób, szczepienia w tej grupie wiekowej mogą okazać się kluczowe w kontekście walki z rozprzestrzenianiem się choroby, szczególnie w kontekście nadchodzącego roku szkolnego, kiedy uczniowie będą mieli częstszy kontakt z rówieśnikami.

Badanie Pfizera

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Pfizera szczepionka Pfizer-BioNTech jest bezpieczna dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Mogą one otrzymywać mniejsze dawki preparatu (10 µg w porównaniu z dawką 30 µg stosowaną u osób w wieku 12 lat i starszych), by uzyskać taki sam poziom przeciwciał jak osoby dorosłe.

Badanie wykazało również, że skutki uboczne są porównywalne do objawów jakie mają starsze osoby po zastrzyku. Należą do nich m.in. ból ramion, zmęczenie i gorączka.

Wyniki badań mają zostać przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), Europejskiej Agencję Leków (EMA) oraz do brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA). W przypadku zgody tych organizacji możemy spodziewać się organizacji szczepień wśród dzieci w ciągu najbliższych miesięcy.

Źródło: Healthcarefinancenews

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także