Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepionka przeciw "Omikronowi" już w marcu?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 grudnia 2021 12:52

Szczepionka przeciw "Omikronowi" już w marcu? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejska Agencja Leków poinformowała, że w przypadku konieczności stworzenia nowej szczepionki przeciw „COVID-19” z powodu nowego wariantu „Omikron”, jest w stanie zatwierdzić taki preparat w ciągu 3-4 miesięcy.


Europejska Agencja Leków poinformowała, że w razie potrzeby nowa szczepionka ukierunkowana na nowy wariant COVID-19 „Omikron” może zostać dopuszczona do stosowania w Europie wiosną przyszłego roku.

- Współpracujemy z producentami szczepionek w sprawie ich planów opracowania potencjalnej szczepionki wariantowej „Omikron” – powiedział Marco Cavaleri, Kierownik Działu Leków Przeciwzakaźnych i Szczepionek EMA.

Nie oznacza to jednak, że na pewno będziemy potrzebowali nowych szczepionek. Wiele doniesień z całego świata jest sprzecznych i wciąż nie wiadomo ze 100% pewnością czy aktualne preparaty chronią również przed „Omikronem”.

Pierwsze dane z czterech badań laboratoryjnych na całym świecie, które zostały opublikowane w środę, wskazują, że nowy szczep może uniknąć odporności wywołanej szczepionką. Z drugiej strony firmy BioNTech i Pfizer opublikowały dane sugerujące, że trzy dawki ich szczepionki zapewniają podobną ochronę przed „Omikronem”, jak dwie dawki przeciwko dominującemu obecnie szczepowi Delta.

Mimo tych doniesień, Uğur Şahin dyrektor naczelny i współzałożyciel BioNTech, powiedział, że jego firma rozpoczęła pracę nad nową szczepionkę, która będzie gotowa już w marcu. Ma zostać wyprodukowanych od 25 do 75 milionów dawek tego preparatu.

Zapytany, czy EMA będzie dokonywać przeglądu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tego preparatu, Cavaleri z EMA podkreślił, że jest za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie.

- Agencja zestawia wszystkie badania laboratoryjne i rzeczywiste dowody, aby naprawdę zrozumieć, czy skuteczność szczepionek jest dramatycznie zmniejszona, czy nie – powiedział Cavaleri.


Źródło: Politico

Zobacz także