Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepionki Pfizera i AstraZeneca można łączyć?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lipca 2021 11:53

Szczepionki Pfizera i AstraZeneca można łączyć?  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Badanie z Korei Południowej wykazało, że szczepienie z użyciem różnych preparatów od dwóch konkretnych producentów, zwiększa sześciokrotnie poziom przeciwciał neutralizujących w porównaniu z dwiema dawkami szczepionki AstraZeneca.

Efekt taki można uzyskać podając najpierw szczepionkę AstraZeneca, a potem szczepionkę Pfizer/BioNTech. W badaniu wzięło udział 499 pracowników medycznych. Stu z nich otrzymało mieszane dawki, dwustu przyjmowało dwie dawki Pfizer/BioNTech, a pozostali zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca.


We wszystkich grupach wytworzyły się przeciwciała neutralizujące, które zapobiegają przedostawaniu się wirusa do komórek i jego replikacji. Poziom ochrony w grupie mieszanego schematu szczepionek był podobny do tego, który się wytworzył w grupie zaszczepione Pfizerem.
Brytyjskie badanie z zeszłego miesiąca wykazało podobne wnioski – łączony schemat szczepień daje najlepszą odpowiedź limfocytów T i wyższą odpowiedź przeciwciał niż sam Pfizer czy wyłącznie AstraZeneca.

Te dane mogą zaważyć w podjęciu decyzji przez niektóre kraje o wprowadzeniu takiego modelu szczepień jako alternatywy do szczepienia preparatem AstraZeneca.

Koreańska Agencja ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA) podała również, że w badaniu przeanalizowano również skuteczność szczepionek wobec wariantów koronawirusa. Żadna z grup nie wykazała zmniejszonej aktywności neutralizującej wobec mutacji Alfa, po raz pierwszy zidentyfikowanej w Wielkiej Brytanii, ale ochrona zmniejsza się od 2,5 do 6 razy w stosunku do mutacji Beta, Gamma i Delta.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także