Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Technicy radioterapii czują się pomijani przez MZ w dobie pandemii SARS-CoV. O co apelują?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 kwietnia 2020 11:32

Technicy radioterapii czują się pomijani przez MZ w dobie pandemii SARS-CoV. O co apelują? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Technicy radioterapii czują się pomijani przez Ministerstwo Zdrowia w dobie pandemii SARS-CoV-2. - Nasza grupa zawodowa nie jest praktycznie zauważalna przez resort zdrowia. Czujemy się niewidzialni. Tymczasem technicy radioterapii idą do pracy i napromieniają pacjentów, po to aby dać im możliwość walki z nowotworem nawet w tak trudnych czasach, jakie mamy w tej chwili - powiedziała Medexpressowi przewodnicząca Zarządu Krajowego Ozztmr Monika Mazur. Dodała, że Zarząd Krajowy OZZTMR napisał w tej sprawie list do ministra zdrowia. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Szanowny Panie Ministrze,

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii chciałby zwrócić uwagę, że w tak trudnym czasie, w jakim teraz przyszło nam wszystkim funkcjonować, również technicy radioterapii cały czas, codziennie walczą o zdrowie i życie swoich pacjentów leczonych w szpitalach onkologicznych.

W czasie pandemii wirusa Sars-CoV-2 jesteśmy tak samo narażeni na zakażenie wirusem jak wszyscy, którzy pracują w ochronie zdrowia, pomimo iż nie pracujemy w szpitalach zakaźnych. Radioterapia jest leczeniem często ratującym życie nie możemy jej zaprzestać i pozostać w domu. Radioterapia w całej Polsce nie wstrzymała przyjęć nie zmniejszono liczby chorych (w niektórych szpitalach pacjentów nawet jest więcej niż zazwyczaj ).

W dobie pandemii wirusa Sars-CoV-2, każdy pacjent, który przyjeżdża na Radioterapię jest potencjalnym źródłem zarażenia. Wykonując zabiegi radioterapii codziennie w sposób ciągły jesteśmy narażeni na kontakt z nowymi osobami z zewnątrz tzw. pacjentami ambulatoryjnymi ,którzy aby móc się leczyć muszą codziennie przyjeżdżać na terapię, korzystając z różnych środków komunikacji (zazwyczaj jest to komunikacja publiczna), co zwiększa ryzyko potencjalnego zakażenia wirusem.

W związku z faktem zachowania ciągłości pracy w radioterapii oraz szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-CoV-2 w Polsce zwracamy się z postulatami, które w ciągu ostatnich kilku dni zostały przekazane do Zarządu Krajowego OZZTMR przez Techników Radioterapii, których reprezentuje Nasza organizacja i apelujemy o:

1) Zapewnienie odpowiednich środków ochrony osobistej Technikom pracującym w Radioterapii i Brachyterapii.

Technicy mają bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta podczas przygotowania do napromienienia i powinni być wyposażeni w maseczki z filtrem oraz odpowiednie fartuchy.

2) Zapewnienie Technikom Elektroradiologii pracującym w Radioterapii i Brachyterapii ochronę prawną i ubezpieczeniową związaną z ryzykiem śmierci lub uszczerbku na zdrowiu spowodowanym zakażeniem wirusem SarsCov-2 podczas wykonywania pracy, na tych samych zasadach co ochrona prawna i ubezpieczeniowa, którą otrzymała grupa zawodowa pielęgniarek i położnych.

3) W związku komunikatem wydanym przez Ministerstwo Zdrowia z dnia 26 marca 2020 roku dotyczącego ograniczenia

pracy w innym niż podstawowe miejsce zatrudnienia – zapewnienie dodatku do wynagrodzenia za prace podczas pandemii Sars-CoV-2 dla wszystkich Techników pracujących w Radioterapii oraz Brachyterapii.

Z wyrazami szacunku

Przewodnicząca Zarządu Krajowego Ozztmr Monika Mazur

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także