Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ustawa o zdrowiu publicznym: we wtorek I czytanie w Sejmie

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 17 lipca 2015 08:03

Ustawa o zdrowiu publicznym: we wtorek I czytanie w Sejmie - Obrazek nagłówka
Fot. K. Rainka
Czy uda się w tej kadencji Sejmu uchwalić Ustawę o zdrowiu publicznym? - w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Czy uda się w tej kadencji Sejmu uchwalić Ustawę o zdrowiu publicznym?  - w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera. 

Czy ustawa o zdrowiu publicznym będzie uchwalona w tej kadencji Sejmu? Czy jest Pani zadowolona z jej kształtu ?

Mam dobrą wiadomość. W najbliższy wtorek o godz. 17. będzie pierwsze czytanie ustawy. Nawet w najśmielszych moich oczekiwaniach nie myślałam,  że tak szybko się z tym uporamy, jeśli chodzi o tryb sejmowy. Jestem przekonana, że sprawne prace w komisji zdrowia doprowadzą do szczęśliwego finału.

Ograniczenia  finansowe, kształt tej ustawy, nie  zaszkodzi  rozwiązaniom, o które Pani walczyła?

Wiem, że są tu pewnego rodzaju kontrowersje. Oczywiście, walczyliśmy o większe pieniądze, także o powołanie pełnomocnika, który miał być obligatoryjny. Nie zawsze wszystko się udaje. Jednak uważam, że to duże przedsięwzięcie i przełom w medycynie, jeżeli ta ustawa wejdzie w życie. Kwestia tego czy pełnomocnik będzie w takim czy innym wymiarze jest ważna, ale jednak troszkę na boku.

Jakie zmiany będą wprowadzane w pakiecie onkologicznym ?Zapowiadacie je

    już w sierpniu?

Tak. W tej chwili powołany jest zespół do spraw zbadania problemów związanych z pakietem onkologicznym. Do końca lipca ma zaproponować konkretne wnioski. Tak więc sierpień będzie rzeczywiście tym miesiącem, w którym pewne zmiany będziemy wprowadzać. Będą one dotyczyć zmian w przepisie, prawie, ale także szereg innych, nowych rozwiązań, które wynikły z dyskusji i myślę, że będzie to poszerzenie tego wszystkiego co w tej chwili pakiet oferuje.

Czyli, najpierw analiza a potem ewentualna reakcja na błędy?

Analiza jest w tej chwili. Wnioski i rekomendacje do trzydziestego lipca spłyną do nas.

Zobacz także

in vitro
23 listopada 2023
sejmowa-komisja-zdrowia
Na żywo

Sejmowa Komisja Zdrowia

21 listopada 2023
kolejka
2 listopada 2023
sor
30 października 2023
Zrzut ekranu 2023-10-26 o 09.11.09
26 października 2023