Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dr Jan Czarnecki

W Polsce powinna zostać przeprowadzona rzetelna kampania ws. szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 maja 2021 11:46

W Polsce powinna zostać przeprowadzona rzetelna kampania ws. szczepień - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz

Epidemia koronawirusa ciągle trwa. Na całym świecie odnotowano ponad 169 mln zakażeń. W Polsce 2 869 652 jest zakażonych. W Polsce zaszczepiono już ponad 18 mln osób. O ocenę działań rządu ws. szczepień zapytaliśmy dr Jana Czarneckiego, byłego przewodniczącego PR OZZL.

- Działania rządu ws. szczepień oceniam na ocenę dostateczną. Władze podjęły działania na minimalnym poziomie. Zorganizowano punkty szczepień. Jest jednak jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Wzorem godnym do naśladowania jest Izrael. W kraju tym nie było problemu ze zorganizowaniem i dostawą szczepień - powiedział dr Jan Czarnecki.

Zdaniem dr. Czarneckiego społeczeństwo jest sceptycznie nastawione do szczepień. Duży wpływ na to mają niedociągnięcia rządu, który nie przeprowadził rzetelnej kampanii informacyjnej ws. szczepień. - 82 proc. Polaków wierzy w dane naukowe. Ludzie nie mają zaufania do rzeczy, których nie rozumieją. Dlatego należy rozwiać ich obawy. Trzeba przedstawić im fakty dotyczące szczepień. Myślę, że gdyby rząd wytłumaczył ludziom, jak działają szczepionki, to nie byłoby problemu z zaszczepieniem populacji - powiedział. - Ludzi trzeba traktować jak partnerów. Należy ich traktować jak osoby myślące, a nie „jak owce, które należy przestraszyć, czy zachęcić do szczepienia się marchewką". Niestety rząd traktuje nas jak głupków. Wprowadza m.in. paszporty covidowe i rozdaje nagrody dla osób zaszczepionych. Rząd chce po prostu kupić Polaków. A wszystko po to, aby wygrać wybory - dodał.

W czwartek MZ poinformowało na Twitterze o 1 230 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (152), śląskiego (133), wielkopolskiego (130), łódzkiego (106), lubelskiego (100), dolnośląskiego (98), małopolskiego (85), zachodniopomorskiego (74), pomorskiego (70), kujawsko-pomorskiego (55), opolskiego (47), warmińsko-mazurskiego (37), lubuskiego (35), podlaskiego (32), świętokrzyskiego (30), podkarpackiego (25). 21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 869 652/ 73 440 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ, Twitter

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także