Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W środę drugie czytanie projektu o jakości

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 marca 2023 09:13

W środę drugie czytanie projektu o jakości - Obrazek nagłówka
Czy Prawo i Sprawiedliwość przełamało impas wokół projektu ustawy o jakości? We wtorek wieczorem Komisja Zdrowia dużą większością (18:10) skierowała sprawozdanie z prac nad ustawą do drugiego czytania, które zaplanowano na środowe popołudnie. Jednak trudno nie zauważyć, że posłów PiS „za” ustawą było tyle samo, co wtedy, gdy projekt utknął w komisji po odrzuceniu sprawozdania z prac podkomisji. Sukces PiS zawdzięcza nieobecności posłów opozycji.

Czym była zaś zajęta opozycja? Równolegle do posiedzenia Komisji Zdrowia na posiedzeniu plenarnym odbywało się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy antyaborcyjne, czyli wprowadzającego kary za samo informowanie o możliwościach przerwania ciąży – za ten czyn miałoby grozić nawet osiem lat więzienia (Sejm projekt, firmowany przez antyaborcyjną aktywistkę Kaję Godek ostatecznie odrzucił już w pierwszym czytaniu).

Można powiedzieć, że próba sił – i mobilizacji – dopiero się odbędzie. Co z niej wyniknie? Opozycja wydaje się zdeterminowana, by forsować odrzucenie projektu w drugim czytaniu, ze względu – przede wszystkim – na zapisy dotyczące postępowania w sytuacji tzw. błędów lekarskich. Projekt przygotowany przez resort zdrowia i zaakceptowany przez ministra sprawiedliwości wyklucza zastosowanie systemu no fault, w którym (w przypadkach większości błędów, choć nie we wszystkich) nie ma miejsca na postępowanie karne. Dla „sygnalistów”, a więc osób, które imiennie zgłoszą fakt popełnienia błędu (wystąpienia zdarzenia niepożądanego również) i wskażą wszystkich, którzy byli obecni, gdy miał on miejsce, jest przewidziana możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary. Posłowie opozycji we wtorek, po raz kolejny, dowodzili, że takie zapisy wywracają cały sens ustawy, bo zablokują to, co miała ona przynieść systemowi ochrony zdrowia i pacjentom, czyli tworzenie – na podstawie anonimowych, bezpiecznych z punktu widzenia pracowników – zgłoszeń o zdarzeniach niepożądanych i popełnionych błędach.

Dużo kontrowersji, jak zwykle, wywołała „wrzutka” dokonana przez posłów PiS, dotycząca przeznaczenia 20 mln zł z NFZ, czyli ze składek zdrowotnych na cele „sportowe”, czyli konkretnie – Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Minister sportu Kamil Bortniczuk zapewniał posłów, że całość tej kwoty otrzymają samorządy, które zorganizują latem półkolonie, z przeznaczeniem na sfinansowanie porad dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów dla uczestników zajęć. Resort sportu ma dołożyć drugie tyle na sfinansowanie profesjonalnych treningów dla półkolonistów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
25 kwietnia 2024
ThinkstockPhotos-185900261
5 marca 2024