Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Wąstopad 2019 pod hasłem #PROSTAtaAKCJA

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 listopada 2019 12:38

Wąstopad 2019 pod hasłem #PROSTAtaAKCJA
 - Obrazek nagłówka
We wtorek 5 listopada wystartowały obchody Miesiąca Świadomości Męskich Nowotworów – Wąstopad 2019 – organizowanego od 6 lat przez Fundację Wygrajmy Zdrowie w ramach międzynarodowych obchodów akcji Movember. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji, a zarazem przesłaniem kampanii edukacyjnej jest #PROSTAtaAKCJA.

Przekaz akcji jest prosty i konkretny: po prostu się zbadaj! Dwa badania profilaktyczne raz w roku. Tylko tyle i aż tyle – przekonuje Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Mężczyźni – podobnie jak kobiety – powinni cyklicznie samodzielnie badać wygląd i kształt swoich miejsc intymnych (jądra, prącie), co pozwala wykryć zarówno zmiany łagodne, jak i potencjalne guzki nowotworowe, a po 40 roku życia raz do roku wykonywać 2 podstawowe badania profilaktyczne: oznaczenie poziomu antygenu PSA we krwi oraz badanie „per rectum” w ramach konsultacji z lekarzem urologiem – tłumaczy.

Wąstopad 2019 to polska odsłona międzynarodowej kampanii Movember, realizowana cyklicznie co roku w listopadzie. Jej nazwa pochodzi od połączenia słów „wąsy”, które są symbolem męskości oraz „listopad”, miesiąca w trakcie którego na całym świecie prowadzone są kampanie na rzecz uświadomienia wagi profilaktyki nowotworów wśród mężczyzn. Akcja ma na celu pokazanie korzyści ze zdrowego stylu życia oraz regularnego wykonywania badań profilaktycznych oraz samobadania.

Tegoroczną edycję akcji wspierają ambasadorki: blogerka Marta Lech-Maciejewska, znana jako SuperStyler, aktorka Agnieszka Mrozińska oraz modelki Oliwia Zasada i Ewa Niespodziana, jak również ambasador: model Robert Olszański, którzy wzięli udział w dedykowanej sesji zdjęciowej zrealizowanej przez fotografa Michała Gromadę. Przez cały listopad co tydzień będą publikowane kolejne odsłony kampanii. Pierwszą otwiera Marta z SuperStyler.

Czy dbanie o zdrowie może być proste? Często nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu zajmują nawykowe czynności. Poranna kawa, przegląd newsów, przewijanie mediów społecznościowych, rozmowa przez telefon: wystarczyłoby ułamek tego czasu poświęcić na zdrowie, aby cieszyć się nim dłużej i bez obaw o przyszłość – tłumaczy Beata Ambroziewicz z Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Męskie zdrowie, to takie proste:
- Statystyczny Polak spędza przed ekranem telefonu komórkowego nawet 5 godzin, a ma go pod ręką przez 13 godzin dziennie - wizyta u urologa zajmie Ci tylko 30 minut!
- Polacy spędzają w sieci średnio ponad miesiąc rocznie - wystarczy, że raz na miesiąc przez 5-10 minut pod prysznicem wykonasz samobadanie jąder!
- Spędzamy nawet 263 minuty przed telewizorem codziennie - wykonanie badania PSA (pobranie krwi) zajmie ci kilka minut!
- 90% swojego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach - wystarczy, że przeznaczysz 30 min dziennie na aktywność fizyczną, a może spacer zamiast kolejnej rundy samochodem?

Rak prostaty i jądra – męskie nowotwory

Każdego dnia w Polsce 41 mężczyzn dowiaduje się, że choruje na raka prostaty. Stanowi on piątą najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów wśród Polaków. Wiele z nich można uniknąć, gdyż rak wcześnie wykryty jest wyleczalny, a dzięki postępowi medycyny nawet z zaawansowaną chorobą można żyć wiele lat. Problemy z układem moczowym mogą, ale nie muszą być oznaką nowotworu prostaty. Pamiętaj, że rak często nie daje żadnych objawów we wczesnych stadiach, dlatego tak ważna jest regularna kontrola urologa i badania profilaktyczne.

Rak jądra to choroba młodych osób. Stanowi tylko 1% spośród wszystkich odmian raka dotykających mężczyzn, jednak jest on najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn pomiędzy 20 a 34 rokiem życia. Prawie 75% przypadków występowania raka jąder notuje się pomiędzy 20 a 49 rokiem życia. Podstawą profilaktyki jest regularne samobadanie jąder i konsultacja z lekarzem w przypadku wyczucia niepokojących guzków, opuchlizny czy boleści. Ważny jest czas, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u urologa.

Źródło: Informacja prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także