Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Badanie

Wkrótce obowiązek zakrywania nosa i ust. Czy Polacy chcą nosić maseczki?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 kwietnia 2020 08:22

Wkrótce obowiązek zakrywania nosa i ust. Czy Polacy chcą nosić maseczki? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Podczas konferencji (09.04) szefa rządu i ministra zdrowia zapowiedziano, że od 16 kwietnia (czwartek po świętach) zostanie wprowadzony nowy obowiązek związany z epidemią koronawirusa. - Od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - zapowiedział prof. Łukasz Szumowski.

Jak pokazują wyniki sondażu BioStat®, przeprowadzonego 9 kwietnia 2020 roku, trzech na czterech Polaków uważa noszenie masek w miejscach publicznych za dobry sposób ograniczania epidemii.

Podobnie wysoki odsetek respondentów popiera obowiązkowe zakładanie maseczek w miejscach publicznych.

Zdecydowana większość Polaków aprobuje zalecenia ograniczające ryzyko zarażenia się koronawirusem, nawet jeżeli nie ma pełnej wiedzy o skuteczności tego typu postępowania.

Niechętnie do tego typu zachowań podchodzi zaledwie co szósty pytany.

Wyniki sondażu pokazują, że zdaniem Polaków skuteczne sposoby ograniczenia epidemii to nie tylko samodzielne zabezpieczanie się przed kontaktem z osobami i powierzchniami zakażonymi, ale również odpowiedzialność za potencjalne zarażenie innych. Powszechnie stosowane są przecież takie środki higieny, jak częste mycie rąk, rękawiczki jednorazowe czy większy dystans społeczny. (...) Zmienia się więc nastawienie do noszenia maseczek w miejscach publicznych. O ile jeszcze kilkanaście dni temu osoby w maseczkach spotykano raczej sporadycznie, o tyle teraz wysoki jest zarówno poziom zrozumienia dla tego zachowania, jak i akceptacja dla wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych przez wszystkich przebywających w miejscach publicznych - mówi Rafał Piszczek, prezes zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat sp. z o.o.

Źródło: Biostat

Warto przeczytać

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1266944621

Czy odra zaleje Polskę?

26 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
25 kwietnia 2024
ThinkstockPhotos-79168033
8 kwietnia 2024
prezydent Andrzej Duda
27 marca 2024