Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Władimir Putin wie jak zachęcić do szczepień?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 października 2021 11:57

Władimir Putin wie jak zachęcić do szczepień?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Sytuacja epidemiologiczna zaostrza się także w Rosji. Regionalni urzędnicy otrzymali dyspozycje, by zintensyfikować swoje działania w zwalczaniu wirusa, zwłaszcza że mutacja Delta wygląda na taką, którą trudno zatrzymać. Jak pokazują statystyki, dzienna liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła rekord już po raz szósty w ciągu ośmiu dni

Minister zdrowia Michaił Muraszko powiedział, że w ciągu ostatniego tygodnia infekcje wzrosły o ponad 10 procent, a 268 500 osób trafiło do szpitala z powodu poważnego przebiegu COVID-19 ( w 85 regionach kraju). Lekarze zgłaszają przepełnione oddziały i duże obciążenie personelu, w tym młodszych lekarzy i studentów medycyny, którzy zostali sprowadzeni na pomoc. "W tej chwili szpital jest całkowicie pełen. Ma 540 łóżek - 490 pacjentów na oddziale i 50 na oddziale intensywnej terapii" - powiedział Roman Mironov, zastępca głównego lekarza w szpitalu w Volzhskiy. Podkreślił, że blisko 99 procent z tych osób jest niezaszczepiona.


Póki co, Muraszko wyróżnił 13 regionów, w których władze zostały zobowiązane do zaostrzenia ograniczeń dotyczących przemieszczania się. Zainteresowanie szczepionką Sputnik V jest cały czas niskie i zdaniem niektórych publicystów, Kreml w obliczu rosnących statystyk dotyczących nowych zakażeń, stara się zrzucić odpowiedzialność za tę sytuację na władze regionalne. Czy słusznie?


„Prezydent Putin wezwał gubernatorów do aktywniejszego korzystania ze swoich uprawnień. Wszystko będzie zależeć od sytuacji na danym obszarze” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Burmistrz Moskwy nakazał niezaszczepionym osobom poniżej 60. roku życia pozostać w domu przez cztery miesiące, a od czwartku zamknięte będą wszystkie sklepy poza podstawowymi, takie jak apteki i supermarkety.


Jako zachętę do szczepień Putin obiecał pracownikom dwa dni płatnego urlopu. Agencja informacyjna RIA zacytowała władze regionu Ałtaju na Syberii, twierdząc, że zainteresowanie szczepieniami wzrosło o 43 procent w ciągu tygodnia. Jednak nie wszyscy uważają, że to wystarczy.


Anastasia Tatulova, rzecznik małych firm, rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych, domagając się, aby rząd zrobił więcej, niż proponuje, aby wynagrodzić firmom i pracownikom szkody związane z pandemią. „Biznes od 1,5 roku jest pod presją ograniczeń i nie jest już w stanie pokryć kosztów czynszu, wynagrodzeń i podatków” – powiedziała.

Najnowsze dane wskazują na kolejny rekord, jeśli chodzi o czwartą falę pandemii koronawirusa. Rosyjskie władze poinformowały o 1123 zgonach z powodu COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. Liczba nowych przypadków zakażeń wyniosła 36 582. Władze Rosji poinformowały o ogólnokrajowym zamknięciu miejsc pracy w pierwszym tygodniu listopada.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także