Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wyniki badań klinicznych III fazy szczepionki AstraZeneca

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 23 marca 2021 09:19

Wyniki badań klinicznych III fazy szczepionki AstraZeneca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wyniki badań klinicznych III fazy szczepionki AstraZeneca przeprowadzone w USA potwierdzają jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Badanie kliniczne III fazy przeprowadzone przez AstraZeneca w USA wykazało skuteczność szczepionki wynoszącą 79% w zapobieganiu objawowemu COVID-19 i 100-procentową skuteczność w zapobieganiu ciężkiej chorobie i hospitalizacji. Warto zauważyć, że u uczestników w wieku 65 lat i starszych skuteczność szczepionki wynosiła 80%.

W badaniu wzięło udział 32 449 uczestników. Szczepionka była dobrze tolerowana, a niezależna komisja nie stwierdziła żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Nie stwierdzono także zwiększonego ryzyka zdarzeń zakrzepowych i zakrzepicy naczyń mózgowych.

Odkrycia te, ogłoszone w komunikacie prasowym AstraZeneca, mogą pomóc wzmocnić globalne zaufanie do szczepionki. W tym miesiącu kilkanaście krajów na krótko zawiesiło szczepienia, ze względu na obawy dotyczące możliwych rzadkich skutków ubocznych, które podważyły ​​zaufanie zarówno opinii publicznej, jak i niektórych urzędników państwowych. Większość krajów wznawia stosowanie preparatu po tym, jak w czwartek organ regulacyjny Unii Europejskiej podał, że przeprowadzona analiza wykazała, że szczepionka jest bezpieczna. Niemniej jednak tempo, w jakim kilka krajów wstrzymało stosowanie szczepionki, odzwierciedlało obawy co do jej bezpieczeństwa i skuteczności, która ostro kontrastuje z pewnością, jaką wykazano w przypadku innych szczepionek.

AstraZeneca poinformowała, że będzie nadal analizować napływające dane i przygotowywać się do wystąpienia o zezwolenie do Food and Drug Administration. Szczepionka została już dopuszczona do obrotu w ponad 70 krajach, ale zezwolenie amerykańskich organów regulacyjnych pomogłoby rozwiać wszelkie wątpliwości, co do tej szczepionki.

Źródło: https://www.nytimes.com/live/2021/03/21/world/covid-19-coronavirus/astrazenecas-vaccine-is-found-to-be-79-effective-in-a-us-study, https://www.astrazeneca.com/media-centre/press-releases/2021/astrazeneca-us-vaccine-trial-met-primary-endpoint.html

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także