Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zaszczepieni też umierają na COVID-19? Badanie włoskiego instytutu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 października 2021 14:02

Zaszczepieni też umierają na COVID-19? Badanie włoskiego instytutu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według najnowszego badania, przeprowadzonego przez włoski Narodowy Instytut Zdrowia (ISS), ryzyko śmierci związane z zakażeniem COVID-19 wśród osób zaszczepionych jest niezwykle niskie i dotyczy tylko osób powyżej 85 roku życia.

Jednym z głównych argumentów grup antyszczepionkowych jest fakt, że osoby zaszczepione również umierają z powodu zakażenia koronawirusa. Włoscy badacze z Narodowego Instytutu Zdrowia przeprowadzili badanie, by sprawdzić, jak rozkładają się statystyki zgonów wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych.

Wyniki pokazały, że średni wiek osób, które zmarły pomimo zaszczepienia, wynosił 85 lat. Średnio mieli również pięć innych chorób równoległych. W przypadku osób niezaszczepionych średni wiek zgonu wynosił 78 lat, a osoby te miały po cztery równoległe schorzenia.

Analiza, przeprowadzona od 1 lutego do 5 października tego roku, obejmowała dokumentację medyczną 671 nieszczepionych zgonów na COVID i 171 w pełni zaszczepionych. W badanym okresie we Włoszech odnotowano 38 096 zgonów z powodu COVID.

Wśród nich 33 620 zmarłych osób było nieszczepionych, 2130 otrzymało tylko pojedynczą dawkę lub zostało zarażonych krótko po zaszczepieniu, zanim utworzyły się przeciwciała, a 1440 było w pełni zaszczepionych.

Na początku tego miesiąca Włochy osiągnęły cel pełnego zaszczepienia 80% swojej populacji w wieku powyżej 12 lat, progu, który rząd wskazał jako zapewniający znaczny stopień bezpieczeństwa przed wirusem. Pomimo osiągnięcia tego celu, od 15 października rząd wprowadził obowiązkowe przepustki zdrowotne związane z COVID-19 dla wszystkich pracowników, w przypadku testowym dla Europy.

Badanie pokazuje, że przypadki zgonów związanych z zakażeniem COVID-19 są niezwykłą rzadkością i dotyczą w zasadzie samych osób po 85 roku życia, mających również inne, ciężkie choroby równoległe.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także