Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Centra Zdrowia Psychicznego

Zbigniew Król: Już zauważyliśmy zmniejszającą się liczbę hospitalizacji

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2018 08:35

Zbigniew Król: Już zauważyliśmy zmniejszającą się liczbę hospitalizacji - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Co piąty nastolatek ma problemy o podłożu psychicznym. Dlatego ważne jest, by przez odpowiednią profilaktykę i dostępną blisko miejsca nauki i zamieszkania pomoc trafiać do tych, którzy potrzebują wsparcia specjalistów. W środę w Warszawie otwarto jeden z czternastu pilotażowych Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.

- Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużej liczby osób dotyczy problem schorzeń psychicznych. W Polsce problem z tym schorzeniem ma pięć do ośmiu milionów mieszkańców, tylko milion się leczy. W coraz większym stopniu zaburzenia te dotyczą dzieci – nawet połowa tych chorób powstaje w okresie dojrzewania – mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ośrodek na warszawskich Bielanach, podobnie jak inne centra, został sfinansowany ze środków unijnych, stąd obecność szefa resortu nadzorującego wydawanie unijnych funduszy. W otwarciu uczestniczyli również wiceminister zdrowia Zbigniew Król oraz rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Przedstawiciele rządu podkreślali, że powstanie tego typu centrów jest krokiem w deinstytucjonalizacji leczenia schorzeń psychicznych, które powinno odbywać się przede wszystkim poza szpitalami i innymi zamkniętymi placówkami. Otwarty model opieki psychiatrycznej jest podstawą i celem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego integrują zakres działań w trzech rodzajach: profilaktyki, leczenia i integracji społecznej. Podstawowymi zadaniami centrum są:

- prowadzenie całodobowej infolinii,

- tworzenie zespołów mobilnych dojeżdżających do osoby potrzebującej,

- pomoc doraźna, środowiskowa, ambulatoryjna i dzienna,

- zintegrowanie świadczenia społecznego , np. pomoc w uzyskaniu i utrzymaniu zatrudnienia,

- działania profilaktycznie i edukacyjne, w tym szkolenia dla lekarzy POZ, księży, policji, sądów, pracowników opieki społecznej – w zakresie rozpoznawania objawów kryzysu psychicznego.

Programem opieki środowiskowej realizowanym w czternastu ośrodkach ma zostać objętych 15 tys. osób. W bielańskim ośrodku do połowy listopada z pomocy skorzystało 210 bielańskich rodzin. - To miejsce wpisuje się w drugą fazę reformy opieki psychiatrycznej. Dzięki takim instytucjom możemy osobę z zaburzeniami pokierować i wprowadzić do życia w społeczeństwie, tak by nie czuła się stygmatyzowana - mówił Zbigniew Król.

Rektor UKSW (uczelnia jest jedną z instytucji, które opracowały model opieki w ramach ośrodków dla dzieci i młodzieży) podkreślał, że uczelnia z dumą podjęła się funkcji lidera w tej misji społecznej. - Realizujemy misję, którą pozostawił nam nasz patron uczelni. Z drugiej strony chcemy wykorzystać potencjał uniwersytetu. Inicjatywa wyszła z instytutu psychologii działającego na UKSW. Jest to pokłosie badań i obserwacji w obszarze socjologii pokazującej dramatycznie rosnącej liczby dzieci dotkniętych chorobami psychicznymi potrzebujących pomocy. Liczymy, że uda nam się stworzyć model ośrodków, który rozszerzy się na całą Polskę – mówił ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Wiceminister Król poinformował, że w ramach pilotażowych zmian w opiece psychiatrycznej wystartowało już 28 centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych, które obejmują zasięgiem 10 procent populacji. - Już zauważyliśmy zmniejszającą się liczbę hospitalizacji – podkreślał.

W tej chwili analogiczne do warszawskiego ośrodki powstają w Bydgoszczy, Gdańsku, Wieliczce, Toruniu, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu i w powiecie koszalińskim. Na powstanie czternastu ośrodków przeznaczono ponad 190 mln zł. Program finansowany jest w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Modelowy program opieki opracowały m.in. UKSW, Instytut Psychiatrii i neurologii w Warszawie, Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” oraz Wrocławskie Centrum Zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także