Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zmiany w POZ: Chaos i paraliż? Co z tymi kursami?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 1 sierpnia 2023 09:02

Zmiany w POZ: Chaos i paraliż? Co z tymi kursami? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pediatrzy i interniści, którzy chcą przyjmować pacjentów w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, muszą do 31 grudnia 2024 r. ukończyć kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej. Porozumienie Rezydentów mówi o niewyobrażalnej liczbie lekarzy do przeszkolenia i czarnych chmurach zbierających się nad POZ.

Porozumienie Rezydentów OZZL alarmuje, że informacje na temat tego kto (poza lekarzami rodzinnymi) będzie mógł zostać lekarzem POZ, są bardzo rozbieżne, a ich zdobycie z wiarygodnego źródła graniczy z cudem - ani w MZ, ani w NFZ, ani nawet próba kontaktu z prawnikiem tworzącym ustawę nie przyniosły odpowiedzi. W bałaganie informacji i sprzeczności nie wiadomo, czy osoby udzielające świadczeń przed 31.12.2024 będą mogły zachować uprawnienia, czy też nie. Co z rezydentami interny i pediatrii, a nic co z innymi specjalizacjami internistycznymi? - pytają.

Kursy doszkalające są płatne. Organizatorem jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, które przedstawiało swoją wersję ws. tego, kto może zapisać się na taki kurs. Okazuje się, że kurs doszkalający odbywa się raz do roku i obejmuje bardzo małą liczbę osób. Osoba udzielająca informacji podała liczbę 70 osób w skali roku... - Przy kilkunastu tysiącach ludzi, którzy wymagają przeszkolenia. Niestety, nie brzmi to optymistycznie. Pół roku przed terminem kursu nie udało się nam zapisać - alarmuje Porozumienie Rezydentów. Dwa dodatkowe kursy ogłoszone przez CMKP w takiej sytuacji raczej nie rozwiążą problemu.

Nieprzeszkolonych może pozostać niewyobrażalnie dużo lekarzy POZ. Co nas czeka? - Masowy paraliż przychodni? Skrócenie czasu przyjmowania pacjenta do 2 minut? - zastanawiają się lekarze.

Źródło: X

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.