Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

ZNP apeluje o testy na obecność koronawirusa dla nauczycieli

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 maja 2020 12:07

ZNP apeluje o testy na obecność koronawirusa dla nauczycieli - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
We wtorek ZNP zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o dostęp do testów na obecność koronawirusa dla wszystkich powracających do szkół i przedszkoli nauczycieli i pracowników oświaty.

Poniżej zamieszczamy treść apelu.

" W związku z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne, apelujemy o zapewnienie nauczycielom i pracownikom tych placówek dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa.

Takie rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom 22 tys. placówek wychowania przedszkolnego, 14 tys. szkół podstawowych i placówek oświatowych.

Zgodnie z „Wytycznymi GIS, MZ i MEN” dla szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego, instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz placówek, do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. Bez dostępu do testów nie będziemy mieli informacji o stanie zdrowia pracowników.

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa w systemie edukacji. To podstawowe zadanie rządu szczególnie w czasie trwającej epidemii. Dlatego w trosce o zdrowie i życie uczniów i nauczycieli domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Zwiększenie liczby testów zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Zastosowanie ich w grupie pracowników oświaty pozwoli uniknąć tworzenia się nowych ognisk zakażenia koronawirusem w sektorze edukacyjnym.

Po raz pierwszy o testy dla nauczycieli i pracowników oświaty apelowaliśmy już w kwietniu br. O potrzebie wprowadzenia tego rozwiązania w skali całego kraju świadczą najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Łodzi. Jak informują władze Łodzi, aż u 14% przebadanych pracowników test dał wynik pozytywny lub wątpliwy" - pisze Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Źródło: ZNP

Warto przeczytać

 Nie wyobrażam sobie pracować latem w maseczce

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.