Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zbyt wielu ludzi chorych przewlekle przestaje pracować

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 14 lutego 2014 07:00

Zbyt wielu ludzi chorych przewlekle przestaje pracować - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Dlaczego osobom przewlekle chorym powinno zależeć na jak najdłuższej aktywności zawodowej? O tym z prof. Stevenem Bavenem, dyrektorem Centrum Podnoszenia Efektywności Pracowników w The Work Foundation, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

Dlaczego osobom przewlekle chorym powinno zależeć na jak najdłuższej aktywności zawodowej? O tym z prof. Stevenem Bavenem, dyrektorem Centrum Podnoszenia Efektywności Pracowników w The Work Foundation, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

Iwona Schymalla: Panie profesorze, dlaczego aktywność zawodowa jest tak istotna dla pacjentów?

prof. Steven Bevan: Jednym z wielkich problemów, z jakimi mamy do czynienia tak naprawdę w całej Europie, jest fakt, że zbyt wielu ludzi, którzy zapadają na choroby przewlekłe, przestaje pracować – czasami przedwcześnie. A wiemy, że aktywność zawodowa jest dobra dla zdrowia fizycznego człowieka, ale też jego zdrowia psychicznego. Jest też oczywiście dobra z punktu widzenia ich przychodów oraz możliwości kontaktów społecznych z innymi ludźmi. Uważam, że ponieważ populacja Europy starzeje się, jednym z wyzwań stojących przed nami jest pomóc ludziom z chorobami przewlekłymi pozostać aktywnymi zawodowo. Prowadzimy badania nad stanem układu mięśniowo-szkieletowego, a więc problemami z kośćmi i stawami, które mają ogromny wpływ na produktywność w pracy oraz fizyczne i psychologiczne samopoczucie. Dowody wskazują dość jasno, że jeśli ludzie są w stanie pracować dłużej, ma to wielki wpływ nie tylko na ich życie osobiste i życie ich rodzin, ale też na szerzej rozumianą społeczność i ekonomię. A ponieważ niektóre gospodarki europejskie wykazują przejawy wzrostu ekonomicznego i produkcyjnego, musimy się postarać i utrzymać tylu ludzi, ile to możliwe, zdolnymi do pracy, by mogli się spełniać w życiu, będąc aktywnymi. 

 ***

Profesor Stephen Bevan – dyrektor Centrum Podnoszenia Efektywności Pracowników w The Work Foundation (Centre for Workforce Effectiveness, The Work Foundation) oraz posiada tytuł honorowego profesora Lancaster University. Do Work Foundation dołączył w 2002 r., gdzie objął stanowisko dyrektora ds. badań w the Institute for Employment Studies (IES). W 2007 r. stworzył projekt Fit for Work, który w 2009 r. zyskał wymiar europejski jako European Coalition.

Prof. Bevan opracowuje raporty dotyczące aspektów zdrowia i obecności na rynku pracy dla brytyjskich oraz międzynarodowych struktur. W Wielkiej Brytanii pełnił funkcje konsultanta m.in. Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Emerytur. Doradzał także w Komisji Europejskiej oraz w wielu spółkach w zakresie budowania strategii HR. Prof. Bevan przeprowadził też wiele badań m.in. dotyczących wydajności pracowników, system motywacji pracowników, budowania ich zaangażowania w swoją pracę. W swoim ostatnim raporcie „Redukcja czasowej absencji w pracy poprzez wczesną interwencję. Przypadek MSD (zaburzeń układu szkieletowo-mięśniowego) w Unii Europejskiej”, prof. Bevan pokazuje, że wczesna interwencja w przypadku schorzeń MSD pozwala na obecność miliona ludzi na rynku pracy każdego dnia, w 12 państwach członkowskich Unii (w tym w Polsce).

Steven Bevan jest ekspertem rządowym w zakresie problematyki absencji zawodowej. W 2010 r. znalazł się w grupie dziesięciu najbardziej wpływowych, w ciągu ostatnich pięciu lat, „HR thinkers” według rankingu HR Magazine.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także