Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dobra wiadomość dla polskich pacjentów z depresją

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 listopada 2016 11:53

Dobra wiadomość dla polskich pacjentów z depresją - Obrazek nagłówka
Po raz pierwszy od 15 lat innowacyjny lek na depresję został objęty refundacją przez Ministerstwo Zdrowia i od 1 listopada jest dostępny dla pacjentów w nowej cenie.

Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę leków refundowanych agomelatynę stosowaną
w pierwszej linii leczenia depresji u dorosłych chorych z widocznymi w obrazie klinicznym zaburzeniami snu lub lękiem lub anhedonią.

Agomelatyna jest pierwszym lekiem przeciwdepresyjnym o melatonergicznym mechanizmie działania. Lek jest od dawna refundowany w większości krajów Unii Europejskiej. Refundacja leku w Polsce była postulowana od kilku lat przez środowisko ekspertów klinicznych.

Szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może być dotknięty tą chorobą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje 350 milionów ludzi. Zaburzenie to, aktualnie rozpoznawane przez WHO jako czwarte na świecie, w 2020 roku stanie się drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wynikającą ze stanu zdrowia. Każdego roku z jej powodu umiera ok. 800 000 osób. Wśród osób chorujących na depresję 40-80 proc. chorych ma myśli samobójcze, 20-60 proc. podejmuje próby samobójcze, 15 proc. chorych skutecznie odbiera sobie życie. Również w Polsce te dane są niezwykle niepokojące. Każdego dnia aż 16 Polaków odbiera sobie życie – to więcej ofiar niż w przypadku wypadków drogowych. Ponad 80% wszystkich osób dotkniętych epizodem depresyjnym oraz nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi stanowią osoby w wieku produkcyjnym 30-59 lat. Choroba ta jest jedną z najistotniejszych przyczyn utraty wydajności pracy z powodu zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na rentę. Wydajność pracy u chorujących na depresję jest przeciętnie o 5,6 godzin tygodniowo niższa w porównaniu do osób bez depresji.

Roczne koszty depresji ponoszone przez NFZ i ZUS szacuje się na ponad 930 milionów złotych.

Skuteczne leczenie epizodu depresji może przyczynić się do wyleczenia pacjenta i przywrócenia go do pełnej sprawności społecznej i zawodowej.

Na podstawie:

  • www.WHO.int; ZUS 2012; J. Olsen, et al. Eur J Neurology. 2012;19:155-162; Stewart WF, et al. JAMA, 2003, 299 (23);3135-3144 ; Dane z Komendy Głównej Policji (2012)
  • Raport Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego „Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych.

Tematy

depresja

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także