Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

E-zdrowie z pozytywną oceną. Pacjenci chcą jednak więcej usług

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 lutego 2023 10:35

E-zdrowie z pozytywną oceną. Pacjenci chcą jednak więcej usług - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pacjenci pozytywnie oceniają usługi e-zdrowia. Oczekują jednak kolejnych rozwiązań, zwłaszcza takich, które uchronią ich przed niekorzystnymi interakcjami lekowymi oraz umożliwią częściową realizację recept w kilku aptekach. To wnioski płynące z badania przygotowanego przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Centrum e-Zdrowia.

Jak wynika z badania, pacjenci wyrazili oczekiwania związane z dalszym rozwojem cyfryzacji ochrony zdrowia. W szczególności zwracali uwagę na funkcjonalność wspierającą lekarzy w takim doborze leków, by uniknąć polipragmazji, czyli niekorzystnych dla zdrowia interakcji między wieloma przyjmowanymi substancjami.

Dla 87 proc. respondentów istotna jest również możliwość wykupienia leków z częściowo zrealizowanej e-recepty w dowolnej aptece oraz dostęp do sprofilowanych powiadomień o programach profilaktycznych – wskazało na to 78 proc. ankietowanych.

Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia, podkreśla bardzo wysoką świadomość e-usług w ochronie zdrowia wśród osób po 60. roku życia – ponad 95 proc. respondentów w tym wieku deklaruje znajomość rozwiązań e-zdrowia.

– Od początku rozwoju e-zdrowia dokładamy wszelkich starań, by wdrażane nasze produkty były przyjazne dla osób mniej biegłych w korzystaniu z komputera czy internetu – mówi dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci, zwraca uwagę na fakt, iż prawie 70 proc. respondentów w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie korzystało z internetu w celu załatwienia spraw związanych z ochroną zdrowia.

– Umawianie w ten sposób wizyt, odbiór wyników badań laboratoryjnych czy sprawdzanie opinii o świadczeniodawcach stały się standardem opieki, do którego jako pacjenci dążymy – ocenia Magdalena Kołodziej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także