Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

GUS: Trwanie życia w zdrowiu w 2021 r. Dobre i złe informacje

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 listopada 2022 10:35

GUS: Trwanie życia w zdrowiu w 2021 r. Dobre i złe informacje - Obrazek nagłówka
Ubiegły rok przyniósł wśród mężczyzn nieznaczne skrócenie długości trwania życia w zdrowiu. W przypadku Polek wskaźnik nie zmienił się, co jest jednocześnie dobrą i złą informacją. Złą, ponieważ jest on na niskim, w porównaniu do większości krajów wysokorozwiniętych, poziomie.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę o jednym z kluczowych, z punktu widzenia polityki zdrowotnej, wskaźniku, czyli długości trwania życia w zdrowiu. To, obok średniej oczekiwanej długości życia podstawowy miernik sytuacji zdrowotnej społeczeństwa. Dane trudno uznać za zaskakujące – w drugim roku pandemii, który odznaczał się rekordowo wysoką liczbą zgonów, w którym dostęp do opieki medycznej był utrudniony a COVID-19 pozostawił piętno w postaci tzw. long-COVID, trudno byłoby oczekiwać odwrócenia trendu.

W przypadku kobiet długość życia w zdrowiu w skali całego kraju pozostała na tym samym co w 2020 roku poziomie, natomiast w przypadku mężczyzn – skróciła się o 0,1 roku.

- Oczekiwane lata przeżyte w zdrowiu (Healthy Life Years, HLY) nazywane też wskaźnikiem oczekiwanej długości życia bez niepełnosprawności (Disability Free Life Expectancy, DFLE) to wskaźnik obrazujący sytuację zdrowotną ludności, obliczany na podstawie tablic trwania życia oraz indywidualnie i subiektywnie postrzeganej niepełnosprawności – przypomina GUS w swojej publikacji. - Wartość HLYX interpretuje się jako przewidywaną średnią liczbę lat jaką ma do przeżycia bez niepełnosprawności osoba w wieku x ukończonych lat, pod warunkiem, że aktualne warunki umieralności i utraty zdrowia populacji nie ulegną zmianie do końca trwania życia tej osoby.

Różnica w HLY0 (czyli w momencie narodzin) między obiema płciami wyniosła w 2021 r. 4 lata na korzyść kobiet. Wartość ta zmniejsza się wraz z przeżytymi latami. Dla osób w wieku 50 lat wyniosła 2,4 roku, a dla osób w wieku 65 lat już tylko 1,1 roku.

GUS podkreśla, że mężczyźni większą część swojego życia przeżywają bez niepełnosprawności, ale wynika to stąd, że żyją wyraźnie krócej niż kobiety. Kolejny wniosek z danych statystycznych: mieszkańcy obszarów miejskich charakteryzują się dłuższym trwaniem życia w zdrowiu niż mieszkańcy wsi, przy czym w przypadku kobiet ta różnica jest większa, niż w przypadku mężczyzn.

Choć w skali kraju wskaźnik dotyczący trwania życia w zdrowiu nie zmienił się znacząco, większe różnice można dostrzec na poziomie województw. - W 2021 r. wskaźnik HLY0 najbardziej zmniejszył się dla mężczyzn w województwach podlaskim (spadek o 0,9 roku), podkarpackim (spadek o 0,6 roku), lubelskim oraz lubuskim (spadki o 0,5 roku), a dla kobiet w województwach kujawsko-pomorskim (spadek o 0,8 roku), pomorskim oraz warmińsko-mazurskim (spadki o 0,5 roku). Trwanie życia w zdrowiu w sposób znaczący wzrosło jedynie w przypadku mężczyzn mieszkających w województwie świętokrzyskim (wzrost o 0,5 roku).

W 2021 r. najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu w przypadku mężczyzn mogły pochwalić się województwa: wielkopolskie (61,1 roku), zachodniopomorskie (60,7 roku), lubuskie (60,1 roku) oraz pomorskie (60 lat). Dla kobiet najwyższymi wartościami charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (64,8 roku), zachodniopomorskie i lubelskie (po 64,5 roku).

Źródło: GUS

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1148183439
25 stycznia 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
22 grudnia 2023
iStock-1306802682
24 października 2023
iStock-1034293570
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Jak wygląda starość Polaków i Polek?

29 września 2023