Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jeszcze przez 3 lata nasze zdrowie będzie wystawiane na tę próbę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 października 2023 09:25

Jeszcze przez 3 lata nasze zdrowie będzie wystawiane na tę próbę - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images

Za nami kolejna zmiana czasu. W niedzielę cofnęliśmy wskazówki o godzinę. Zwolennicy takiego obrotu sprawy cieszyli się, że poleniuchują w łóżku godzinę dłużej, jednak czy tak naprawdę przynosi to ich organizmom jakąkolwiek korzyść?

– Absolutnie nie, a wręcz przeciwnie! Tak naprawdę w życiu najważniejszy jest zegar biologiczny. Sterowany światłem słonecznym wyznacza nam rytm dnia i nocy. Mamy swoje godziny snów, pory posiłków, pracy. Siedzimy długo jak… sowy, albo zrywamy się wczesnym świtem jak… skowronki. Wiemy, kiedy jesteśmy najbardziej wydajni, a kiedy powinniśmy sobie „odpuścić”. Tymczasem zmiany czasu, które następują aż dwa razy do roku powodują ogólnie rozumiany „chaos”. Komunikacyjny, ekonomiczny, ale przede wszystkim zdrowotny. W tym okresie odnotowuje się więcej zawałów serca, przypadków depresji, pogorszenia samopoczucia, wypadków drogowych spowodowanych problemami z koncentracją! I zanim organizm znów przestawi swój kod potrzebuje na to od tygodnia do nawet dwóch! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 25 października 2020 roku.Między innymi pandemia COVID-19 spowodowała, że zapowiadane zmiany nie zostały wdrożone. Teraz – jak wynika z ostatnich informacji – przestawianie zegarków zakończy się w 2026 roku.

… – Do tego czasu nam lekarzom pozostaje jedynie uczulać i prosić pacjentów o to, aby w tych trudnych, przełomowych momentach jeszcze bardziej o siebie dbali. Przede wszystkim dobrze się wysypiali – korzystając z budzików elektronicznych, nie nastawiając psychiki na to, że obudzą się przed dzwonkiem. Po powrocie z pracy, gdy na dworze mrok, warto przedłużyć sobie dzień dobrym, poprawiającym nastrój, światłem. Uważajmy też na drogach. Szczególnie teraz, kiedy za oknem niesprzyjająca aura – apeluje Bożena Janicka.

inf pras PPOZ

Tematy

zmiana czasu

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.