Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Jeszcze przez 3 lata nasze zdrowie będzie wystawiane na tę próbę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 października 2023 09:25

Jeszcze przez 3 lata nasze zdrowie będzie wystawiane na tę próbę - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images

Za nami kolejna zmiana czasu. W niedzielę cofnęliśmy wskazówki o godzinę. Zwolennicy takiego obrotu sprawy cieszyli się, że poleniuchują w łóżku godzinę dłużej, jednak czy tak naprawdę przynosi to ich organizmom jakąkolwiek korzyść?

– Absolutnie nie, a wręcz przeciwnie! Tak naprawdę w życiu najważniejszy jest zegar biologiczny. Sterowany światłem słonecznym wyznacza nam rytm dnia i nocy. Mamy swoje godziny snów, pory posiłków, pracy. Siedzimy długo jak… sowy, albo zrywamy się wczesnym świtem jak… skowronki.Wiemy, kiedy jesteśmy najbardziej wydajni, a kiedy powinniśmy sobie „odpuścić”. Tymczasem zmiany czasu, które następują aż dwa razy do roku powodują ogólnie rozumiany „chaos”. Komunikacyjny, ekonomiczny, ale przede wszystkim zdrowotny.W tym okresie odnotowuje się więcej zawałów serca, przypadków depresji, pogorszenia samopoczucia, wypadków drogowych spowodowanych problemami z koncentracją!I zanim organizm znów przestawi swój kod potrzebuje na to od tygodnia do nawet dwóch! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 25 października 2020 roku.Między innymi pandemia COVID-19 spowodowała, że zapowiadane zmiany nie zostały wdrożone. Teraz – jak wynika z ostatnich informacji – przestawianie zegarków zakończy się w 2026 roku.

… – Do tego czasu nam lekarzom pozostaje jedynie uczulać i prosić pacjentów o to, aby w tych trudnych, przełomowych momentach jeszcze bardziej o siebie dbali. Przede wszystkim dobrze się wysypiali – korzystając z budzikówelektronicznych, nie nastawiając psychiki na to, że obudzą się przed dzwonkiem. Po powrocie z pracy, gdy na dworze mrok, warto przedłużyć sobie dzień dobrym, poprawiającym nastrój, światłem. Uważajmy też na drogach. Szczególnie teraz, kiedy za oknem niesprzyjająca aura – apeluje Bożena Janicka.

inf pras PPOZ

Podobne artykuły

iStock-964754892
29 listopada 2023
gr1
29 listopada 2023
iStock-935927344
29 listopada 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
29 listopada 2023

Zobacz także