Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Mają to w genach i chcą pomagać!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 października 2017 14:33

Mają to w genach i chcą pomagać!  - Obrazek nagłówka
Fot. DKMS
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. I chociaż codziennie ok. 19 osób z baz DKMS na całym świecie ma okazję zostać dawcą szpiku, to nadal aż 20 procent chorych nie znajduje swojego dawcy. Dlaczego?

Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni dawcy. W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, okazji do rejestracji na pewno nie zabraknie.

 – Działania Fundacji DKMS skupione są wokół dawców – to naprawdę niesamowici ludzie, niezwykle empatyczni i zaangażowani. Nie tylko oddali swój szpik lub są gotowi to zrobić, lecz także chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. To właśnie oni zainspirowali nas do stworzenia Klubu Dawcy – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS. – Zgłasza się do nas mnóstwo osób, które pragną pomagać dalej. A my chcemy im to umożliwić. W ramach Klubu dawcy faktyczni będą mogli spotykać się, wymieniać doświadczeniami, a także brać udział w różnorodnych akcjach organizowanych przez Fundację DKMS.

Akcje rejestracyjne w całej Polsce

W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku w całej Polsce organizowane są Dni Dawcy Szpiku. Do 29 października zostaną zrealizowane aż 24 takie akcje, m.in. we Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej, Chodzieży, Lesznie, Górze Kalwarii, Kościelisku czy Szczytnie oraz wielu innych miejscowościach. Do projektu włączyły się również galerie handlowe – wolontariuszy Fundacji DKMS spotkamy w trzech warszawskich centrach handlowych (Galerii Północnej, Wola Parku i Blue City) oraz w Galerii Krotoszyn i Galerii Ostrovia (Ostrów Wielkopolski). Na weekend 13-15 października zaplanowano także cykl akcji „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”.

Rotary jest światową organizacja humanitarną, która zrzesza ponad 1,2 miliona członków w ponad 200 krajach świata. W październiku będą wspierać Fundację DKMS przy rejestrowaniu potencjalnych Dawców szpiku.

Sportowcy wspierają Dawców szpiku

Środowisko sportowe również nie pozostaje obojętne na ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych. W obchody Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku angażuje się m.in. PGNiG Superliga (piłka ręczna). W październiku, podczas 7. i 8. serii gier, kibice mogą zarejestrować się w czasie meczów, przy stanowiskach DKMS w halach. Tak było 10 października na wyjątkowym meczu PGE VIVE Kielce i NMC Górnika Zabrze – „Mecz Dawcy Szpiku”. Akcje rejestracyjne odbędą się także na Stadionie Legii w dniu 15 października, w czasie meczu Legia Warszawa – Lechia Gdańsk.

- To nieprawda, że dawca nie dostaje nic za to, że ratuje czyjeś życie. Jest to najwspanialsze uczucie na świecie, którego nie da się osiągnąć przez nic innego. Myślę, że dawcy dają coś znacznie większego. Oddają biorcom część swojej odwagi i siły do dalszej walki z chorobą. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwe. Wtedy dzieją się cuda - tak mówi Klaudia z Szubina, dawczyni szpiku. 

źródło: DKMS

Tematy

DKMS Polska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także