Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Marcin Czech: trwają intensywne prace nad warunkami dostępu do szczepień przeciw grypie dla seniorów

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 21 czerwca 2018 09:52

Marcin Czech: trwają intensywne prace nad warunkami dostępu do szczepień przeciw grypie dla seniorów - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O szansach na refundację szczepień przeciw grypie dla seniorów rozmawiamy z wiceministrem zdrowia Marcinem Czechem.

Nie tak dawno odbyła się z udziałem ekspertów debata redakcji Medexpressu dotycząca szczepionek przeciwko grypie dla seniorów. Wiem, że również Pan Minister deklarował na niektórych spotkaniach konieczność takiej refundacji. Eksperci zgodzili się, że byłoby to ze wszech miar pożyteczne, patrząc na koszty pośrednie grypy, skutki zdrowotne i na powikłania. Na jakim jesteśmy w tej chwili etapie i jakie jest stanowisko Pana Ministra w tej sprawie?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie dla populacji osób powyżej 65 roku życia to w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji MZ trwają intensywne prace nad warunkami dostępu do szczepień dla tej grupy chorych. Jesteśmy po kilku rundach negocjacji i rozmów z producentem zmierzających do obniżenia ceny i zastosowania instrumentu podziału ryzyka, który zapewniłby to, że wpływ na budżet państwa nie będzie znaczny. Musimy tę sytuację budżetową uwzględniać w naszych planach i rozwiązaniach refundacyjnych. Natomiast bezsprzecznie musimy brać pod uwagę w naszej ocenie to, że w przypadku grupy osób w wieku podeszłym mogą pojawić się powikłania, które należy unikać od strony układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i innych.

Czas jest tu ważny. Jeden sezon grypowy zamknęliśmy. Następny się zbliża. Czy jest szansa, że zdążymy z refundacją?

Wiemy, kiedy należy zacząć szczepić, by szczepionka na grypę miała szansę zadziałać. W związku z tym robimy wszystko, żeby zmieścić się w tym sezonie grypowym. Zależy to od elastyczności producenta i jakości rozmów z nim prowadzonych. Tę jakość oceniamy wysoko. Widać, że przedsiębiorcy zależy na tym. Nam również zależy, aby gdzie indziej w systemie można było zaobserwować oszczędności związane z tym, że osoby zaszczepione nie będą chorowały. Jest to trudne, bo mamy pewną silosowość w kwotach, jakie możemy przeznaczać na różne cele i wprost nie widać oszczędności, nie mówiąc o oszczędnościach w kosztach pośrednich, bo te są ewidentne, czyli redukcji prezenteizmu i absenteizmu, ale również tych związanych z hospitalizacją, które są w innym koszyku. Ale staramy się patrzeć dojrzale i szeroko, by dostrzec tamte elementy w procesie decyzyjnym.

Zobacz także