Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia inwestuje w szpitale w całej Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2017 17:00

Ministerstwo Zdrowia inwestuje w szpitale w całej Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
- Zawarliśmy 21 umów dla projektów, których łączna wartość wynosi ponad 250 mln zł - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodał, że z unijnych pieniędzy trafi do beneficjentów 208 mln zł.

Umowy o dofinansowane ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014- 2020 zostały podpisane podczas czwartkowego spotkania w Ministerstwie Zdrowia.

- W ostatnim czasie jest dużo dobrych wiadomości i dużo dobrego dzieje się w obszarze ochrony zdrowia, w obszarze, w którym zwykli ludzie coraz częściej narzekają - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Wsparciem zostaną objęte:

- szpitalne oddziały ratunkowe

- ponadregionalne szpitale udzielające świadczeń zdrowotnych odnośnie chorób układu kostno

- stawowo- mięśniowego, oddechowego oraz ginekologii, położnictwa, neonatologii, pediatrii oraz innych oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci, a także projekty polegające na wymianie / zakupie akceleratorów liniowych.

Minister zdrowia powiedział, iż wśród projektów, których dotyczą dwie podpisane w czwartek umowy, jest wielospecjalistyczny szpital wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim. - Jedna umowa dotyczy sprzętu dla szpitalnego oddziału ratunkowego, a druga - akceleratora do radioterapii. Obie umowy są warte ponda 25 mln zł - zaznaczył.

Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizacją klinik dziecięce, m.in. Wojskowy Instytut Medyczny, Szpital Kliniczny im. księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie, Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi, Szpital Kliniczny nr 1 w Katowicach, Wojskowy Szpital z Polikliniką w Krakowie. Dotacje unijne otrzymają też pacjenci z takich miast jak: Zambrów, Konin, Lesko, Międzyrzecz, Głogów, Kościerzyna.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczyła, że beneficjentami tego, że placówki wzbogaca się o sprzęt będą pacjenci. -To spełnienie marzeń zarówno zdrowych, jak i chorych ludzi - powiedziała. Wyjaśniła, że ów sprzęt powinien być w kazdej placówce.

Ministerstwo Zdrowia w ramach sektora zdrowie Programu Infrastruktura i Środowisko podpisało łącznie 220 umów na łączną kwotę 1399,36 mln zł wydatków kwalifikowanych, w tym 1177,4 mln zł ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowy te wykorzystują 63,64 proc. dostępnej alokacji w ramach osi IX. Umowy dla kolejnych inwestycji zostaną zawarte na początku stycznia.

Zobacz także