Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Program bezpłatnych leków rozszerzony. Od dziś na nowych zasadach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 1 września 2023 10:23

Program bezpłatnych leków rozszerzony. Od dziś na nowych zasadach - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dziś (1.09.) weszła w życie ustawa, na postawie której osoby, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzież do 18 lat otrzymają prawo do wybranych bezpłatnych leków.

– Nie udałoby się wprowadzić takiego programu, gdyby nie gwarancja znaczącego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka.

– Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawierać będzie ponad 2,8 tys. leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65 lat wykaz ten to prawie 3,8 tys. bezpłatnych leków – dodaje minister zdrowia.

Bezpłatne będą leki, które dotychczas podlegały częściowej refundacji. Wśród nich znajdą się m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki.

Receptę na bezpłatne leki wystawia lekarz lub pielęgniarka. Wystarczy, że na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” będzie odpowiednio litera „S” w przypadku seniorów lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży.

LISTA BEZPŁATNYCH LEKÓW

Oprac. na pods.: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także