Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Forum Ochrony Zdrowia

Przegląd lekowy pozwala wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 września 2022 10:18

Przegląd lekowy pozwala wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
– Przegląd lekowy to jeden z najtrudniejszych elementów opieki farmaceutycznej – oceniła Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas Forum Ochrony Zdrowia w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jeśli trwający w 75 polskich aptekach pilotaż zostanie oceniony pozytywnie, to usługa zostanie wdrożona w całym kraju i będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przegląd lekowy polega na tym, że farmaceuta dokonuje analizy przyjmowanych przez pacjenta leków, głównie pod kątem zachodzących między nimi interakcji. Jak powiedziała Ewa Krajewska, farmaceuta sprawdza, czy w niektórych lekach nie doszło na przykład do zdublowania substancji czynnej.

Zdaniem dr hab. n. med. Agnieszki Neumann-Podczaskiej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jest koordynatorem pilotażu, usługa jest jednym ze sposobów na to, by w pełni wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów. Rola farmaceuty przestaje sprowadzać się do roli sprzedawcy przy okienku w aptece. Farmaceuta zaczyna być postrzegany jako ekspert, uczestniczący w procesie ustalania bezpiecznego sposobu leczenia.

Koordynatorzy Narodowego Pilotażu Przeglądów Lekowych oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji zauważają jednak, że przegląd lekowy jest świadczeniem wymagającym poszerzenia przez farmaceutów wiedzy i kwalifikacji. Potrzebne są więc szkolenia, których odbycie zagwarantuje właściwą jakość realizacji takich usług i nada pracownikom aptek odpowiednie uprawnienia.

Podobne artykuły

iStock-839818280
16 maja 2024
iStock-1246922598
15 maja 2024
Tomkow--WnD
14 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także