Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner
Forum Ochrony Zdrowia

Przegląd lekowy pozwala wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 września 2022 10:18

Przegląd lekowy pozwala wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
– Przegląd lekowy to jeden z najtrudniejszych elementów opieki farmaceutycznej – oceniła Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas Forum Ochrony Zdrowia w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jeśli trwający w 75 polskich aptekach pilotaż zostanie oceniony pozytywnie, to usługa zostanie wdrożona w całym kraju i będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przegląd lekowy polega na tym, że farmaceuta dokonuje analizy przyjmowanych przez pacjenta leków, głównie pod kątem zachodzących między nimi interakcji. Jak powiedziała Ewa Krajewska, farmaceuta sprawdza, czy w niektórych lekach nie doszło na przykład do zdublowania substancji czynnej.

Zdaniem dr hab. n. med. Agnieszki Neumann-Podczaskiej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jest koordynatorem pilotażu, usługa jest jednym ze sposobów na to, by w pełni wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów. Rola farmaceuty przestaje sprowadzać się do roli sprzedawcy przy okienku w aptece. Farmaceuta zaczyna być postrzegany jako ekspert, uczestniczący w procesie ustalania bezpiecznego sposobu leczenia.

Koordynatorzy Narodowego Pilotażu Przeglądów Lekowych oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji zauważają jednak, że przegląd lekowy jest świadczeniem wymagającym poszerzenia przez farmaceutów wiedzy i kwalifikacji. Potrzebne są więc szkolenia, których odbycie zagwarantuje właściwą jakość realizacji takich usług i nada pracownikom aptek odpowiednie uprawnienia.

Zobacz także