Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rusza Ogólnopolski Program Grantowy dla onkologii dziecięcej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lutego 2023 09:43

Rusza Ogólnopolski Program Grantowy dla onkologii dziecięcej - Obrazek nagłówka
Dziś (15.02.) przypada Światowy Dzień Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” rozpoczyna w związku z tą datą Ogólnopolski Program Grantowy Fundacji przygotowany we współpracy merytorycznej z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju wiedzy naukowej i zwiększenie efektywności leczenia przeciwnowotworowego dzieci w Polsce.

Każdego roku w Polsce u około 1,2 tys. dzieci diagnozuje się nowotwór. Są to głównie białaczki, a także chłoniaki, mięsaki, guzy mózgu i inne rzadko występujące nowotwory. W leczeniu nowotworów dziecięcych stosuje się międzynarodowe standardy, które przekładają się na wyleczalność sięgającą obecnie ponad 80 procent. Przed onkologią dziecięcą stoi jednak nadal wiele wyzwań.

– Brakuje nam narzędzi i specjalistów do kompleksowej opieki nad małym pacjentem. W naszym kraju nie dysponujemy bazą danych nowotworów u dzieci i młodzieży. Mamy potrzeby kadrowe, bo wciąż jest za mało lekarzy specjalizujących się w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej. Wyzwaniem pozostają również badania naukowe i rozwój w tej dziedzinie medycyny. Dlatego tak ważna jest współpraca merytoryczna, której rezultatem jest Ogólnopolski Program Grantowy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Program grantowy będzie realizowany w latach 2023-2030. Kwota, jaka zostanie przeznaczona na wsparcie to łącznie 8,4 mln zł.

– Celem jest finansowanie aktywności naukowych i badawczych zwiększających efektywność́ diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków oraz nakierowanych na poprawę zdrowia i jakości życia ozdrowieńców w Polsce. Podejmując uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Programu Grantowego, Rada Fundacji kierowała się potrzebą wsparcia wiedzy w obszarze onkologii pediatrycznej - podkreśla wagę tej inicjatywy Grzegorz Dzik, przewodniczący społecznej Rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

W ramach Programu zostaną uruchomione trzy rodzaje finansowania. Będą to po pierwsze stypendia doktorskie dla lekarzy, którzy chcą̨ uzyskać́ stopień́ doktora nauk medycznych w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej. Drugim typem wsparcia będzie finansowanie badań naukowych, których rezultat bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości leczenia dzieci chorych na nowotwory. Trzeci rodzaj finansowania zostanie przeznaczony na utworzenie przy klinikach onkologii i hematologii dziecięcej w całym kraju stanowisk administratorów danych.

O procesie powstawania i założeniach Programu

– Stworzenie Programu Grantowego zostało poprzedzone zaangażowaniem różnych interesariuszy w dialog o najważniejszych wyzwaniach onkologii pediatrycznej w Polsce. Konsultacje z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej połączone były z analizą dobrych praktyk w organizacjach europejskich – mówi Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych oraz zatrudnienie administratorów danych w klinikach rusza z początkiem marca. Konkurs stypendialny dla doktorantów w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej wystartuje 1 października.

Realizacja Programu Grantowego będzie możliwa dzięki zaangażowaniu społecznemu biznesu i jego wsparciu finansowemu. Głównym Partnerem Fundacji w tym obszarze jest firma HEADFOUND.

Oprac. na podst.: notatka prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także